Publikuar me datën: Thu, Oct 6th, 2011

Zllakuqani i Dardanisë është një fshat Shqiptar


Nga;Lek Mrijaj

Andej nga e nis rrjedhën fshati im n’Lug të Drinit
një fshat i bukur i imi krenari i rrafshit të Dukagjinit
vend vigan qe kishte shumë atdhetar dhe kuvendar
Zllakuqani i Dardanisë është një fshat Shqiptar.

Atje ku dielli lind dhe mua ballin ma z’driti
Dhe uji i ftohtë me freskon dhe syrin ma shëndriti
Për ato shpate e male dhe rrafshina kur mendoi
fshatin tim te bukur heroik kurr nuk e harroi.

Në Drinin e bardhë pijva ujë u rrita dhe u kalita
Ku nëna ime me flamur me shkabë mua me perkundi
Vatra e gjallë e trashëguar, nga stërgjyshërit ndër breza.
Në ketë vend të bekuar qëndroi edhe Nënë Tereza.

Shumë bashkëfshatar te fshatit jetojnë ne mergim
ata gjithnjë ishin ne vendlindje ne luftë dhe kushtrim
sakrifikuan e dhanë jeten në luftë per flamur shqipe dhe liri
për çlirim kombetar të trojeve dhe bashkim me një SHQIPËRI.

Ishte burri i kombit qe sju tremb syri as veshi
për Shqiperi me shok luftoi i madhi Nue Perlleshi
ai një burrë i madh i pushkes dhe i trimerisë
ra ne altarin e lirisë për Bashkim të Shqipërisë.

Ishte deshmori i kombit Kol Ndrecë Mirëdita
s’bashku me shokët kurr s’dinte qka është frika
një bashkëfshatar i yni HERO qe luftoi për liri
uniformen e ushtarit të UÇK-së e barti me krenari.

Zllakuqani i Dardanisë ishte dhe mbeti një fshat Shqiptar
gjatë fortunave tiranike sunduese ishte dhe mbeti krenar
kurr nuk u gjunjëzua nga soldateska sllave barbare…
gjithnjë ne kushtrim doli ne mbrojtje të tokave Shqiptare.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close