Publikuar me datën: Fri, Jul 20th, 2012

Zhduket në Francë poeti Ali Podrimja

Medie në Kosovë kanë njoftuar sot se me poetin Ali Podrimja janë ndërprerë lidhjet që nga e marta. Ai ishte ftuar në festivalin e poezisë “Vox de la Mediterranii” në qytetin Lodeve në Francë. Shkrimtarja Ilire Zajmi, po ashtu e ftuar në këtë manifestim poetik, para pak çastesh ia konfirmoi “Kohës Ditore” se që nga ajo ditë nuk e kishte parë dhe se tashmë policia franceze ka shpërndarë fotografinë e tij me kërkesën që të njoftohej për vendndodhjen e tij.

“Është e vërtetë. Ai nga e marta është zhdukur. Policia dhe ambasada jonë këtu dhe po merren me rastin. Në qytet janë shpërndarë posterë me fotot e tij”, i ka thënë ai “Kohës…” përmes një mesazhi me telefon.

Artan Behrami, këshilltarë i ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, u tha medieve se Ambasada e Kosovës në Paris ka kërkuar menjëherë nga autoritetet franceze që të ndërmerret gjithçka është e mundur për të identifikuar vendndodhjen e poetit.

“Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, i shqetësuar shumë për këtë ngjarje, ka kontaktuar MPJ-në e  Francës dhe ambasadorin francez në Kosovë, Jean Fraçois Fitou dhe ka kërkuar që të bëhet gjithçka për gjetjen e vendndodhjes së poetit Podrimaj”, citon Kosova Times këshilltarin Behrami

MPJ u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve kosovarë  dhe francezë, që gjenden në Francë, e që  kanë ndonjë informatë për vendndodhjen e  poetit Ali Podrimja, të njoftojnë Ambasadën e Kosovës në Paris, autoritetet franceze apo MPJ-në e Kosovës.

Të afërmit, shokët dhe kolegët e tij pohojnë të mos kenë vënë re ndonjë simptomë të sëmundjes së harresës në poetin Ali Podrimja

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close