Publikuar me datën: Fri, Sep 21st, 2012

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, në pranverë

Zyrtarë të lartë në PDK dhe diplomatë të jashtëm që veprojnë në Kosovë kanë nisur ta favorizojnë opsionin e shkuarjes në zgjedhje të parakohshme kundrejt ristrukturimit të koalicionit qeverisës.

Burime brenda partisë më të madhe në vend kanë bërë të ditur se ditëve të fundit është duke u shqyrtuar seriozisht mundësia që zgjedhjet e parakohshme presidenciale dhe ato të përgjithshme të mbahen në pranverën e vitit të ardhshëm. Ekziston mundësia që në të njëjtën kohë të mbahen edhe zgjedhjet lokale, të cilat edhe ashtu parashihet të organizohen në vjeshtën e vitit 2013.

Një skenar i tillë, sipas një zyrtari të lartë në PDK, parashihet të realizohet duke e “detyruar” Behgjet Pacollin që të japë dorëheqjen nga posti i zëvendëskryeministrit.

Dhe nëse ai refuzon, ashtu siç ka paralajmëruar të enjten nëpërmjet rrjetit social, atëherë, nuk përjashtohet mundësia e shkarkimit të tij.

Me largimin e Pacollit do të tërhiqej AKR-ja nga koalicioni dhe Qeveria duke mbetur në pakicë, do t’i nënshtrohej mocionit të mosbesimit në Kuvendin e Kosovës. Në aso rrethanash do të përfundonte shumë shpejt edhe mandati i presidentes Atifete Jahjaga, të cilin post e ka marrë me marrëveshje politike.

“Presidentes Jahjaga do t’i vinte shansi që t’i shpallte zgjedhjet e parakohshme dhe vetë do të largohej pa u cenuar asnjë nen kushtetues”,  citon gazeta burimet

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close