Publikuar me datën: Thu, May 27th, 2010

Xhamia ndërtohet në afërsi të vendit të Kullave Binjake

New York, 27 maj – Në New York gjatë vitit të ardhshëm duhet të ndërtohet xhamia e madhe në afërsi të vendit ku kanë qëndruar më parë kullat binjake të Qendrës Botërore Tregtare, të shembura pas sulmit terrorist të 11 shtatorit 2001. Ndërtimin e ka mbështetur edhe bordi i komunitetit lokal, transmeton “Sky News”.

“Xhamia është burim i paqes”, tha anëtari i bordit Rob Taunli. “Besojmë se ky është një hap i rëndësishëm i komunitetit mysliman kundër fanatizmit dhe urrejtjes ndaj pakicës të këtij komuniteti”.

Vendimi ka zemëruar një pjesë të banorëve të New Yorkut, të cilët protestuan para ndërtesës ku u mbajt takimi i komunitetit lokal. Protestuesit mbanin parulla, në të cilat, midis tjerash, shkruhej: “Ndërtoni mbi varret katolike” dhe “Tregoni respekt për 3 000 viktimat”.

Imami Feisal Abdul Rauf, i cili udhëheq organizatën që qëndron pas projektit të ndërtimit të xhamisë, tha se e kupton dhembjen e viktimave të 11 shtatorit, por i porositi se nuk kanë për çka të keni frikë.

“Kemi dënuar sulmet terroriste të 11 shtatorit dhe jemi përpjekur që xhamitë tona të mos bëhen qendra rekrutimi për terroristët”, tha Raufi.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close