Publikuar me datën: Sun, Jan 15th, 2012

VV: Protesta e ardhshme paqësore më 22 janar

Prishtinë, 15 janar – Dje nuk mund të thuhet se thjesht eskaloi situata apo se pati përplasje midis Vetëvendosjes dhe Policisë së Kosovës. Dje, Policia e Kosovës ndërhyri dhunshëm ndaj protestuesve paqësorë, përkundër thirrjeve të shumta që policia të mos na sulmojë.

U arrestuan 146 protestues, 15 vazhdojnë të mbahen në arrest, me dhjetëra u lënduan më lehtë a më rëndë, thuhet në një komunikatë për opinion të Vetëvendosjes pas konferencës së sotme me gazetarë .

“Policia i ka bastisur veturat, autobusët dhe i ka konfiskuar ushqimet, tendat dhe batanijet. Gjatë kontrollit ajo nuk ka gjetur asnjë mjet të fortë dhe madje as brisk dore.

Kishte strategji për dhunë nga ana e Qeverisë dhe Policisë. Pjesë e kësaj strategjie ishte të intervenohet menjëherë në Merdarë dhe pas gjashtë orëve te Dheu i Bardhë.

Protesta ishte në mbrojtje të Republikës dhe për prodhime të vendit. Moto e protestës ishte: Serbia nuk kalon! Dje, kishte reciprocitet, aq sa pati protestë.

Qeveria e Kosovës shkeli nenin 92.3 të Kushtetutës. Kapitulli VI, Qeveria e Republikës së Kosovës, Neni 92 [Parimet e Përgjithshme], 92.3. Qeveria zbaton ligjet dhe aktet e tjera të miratuara nga Kuvendi i Kosovës dhe ushtron veprimtari tjera brenda përgjegjësive të përcaktuara me këtë Kushtetutë dhe me ligj.

Politika e Qeverisë së Kosovës është policore dhe kjo po e bën Policinë e Kosovës politike. Policia e Kosovës po iu bindet urdhrave politikë të kryeministrit Thaçi dhe ministrit të Brendshëm Rexhepi në kundërshtim me ligjin. U thirrën në liri të lëvizjes, mirëpo në mënyrë të trefishtë vetë Policia e Kosovës e bllokoi lirinë e lëvizjes: në kufirin me Republikën e Shqipërisë, me post blloqe të shumta dhe me mbylljen e rrugës në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë.

Ky ishte sulm ndaj opozitës dhe ndaj demokracisë.

Kërkojmë lirimin e të burgosurve.

Protesta e ardhshme paqësore në bllokim të mallrave dhe automjeteve të Serbisë do të mbahet sot një javë, pra të dielën tjetër, me 22 janar 2012. Nëse Qeveria e Kosovës nis me zbatimin e reciprocitetit të plotë me Serbinë gjatë kësaj jave, natyrisht që nuk do ta mbajmë protestën e ardhshme me 22 janar”, thuhet në këtë njoftim.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close