Publikuar me datën: Sun, Apr 18th, 2010

Vazhdon bllokimi në trafikun ajror në Evropë

Londër, 18 prill – Miliona pasagjerë të bllokuar vazhdojnë të përballen me kaosin ajror, pasi që hiri vullkanik nga Islanda, i cili ka mbyllur pjesën më të madhe të hapësirës të Evropës, vazhdon të përhapet.
Rreth ¾ e fluturimeve ajrore janë anuluar të shtunën. Rreth 20 shtete kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore, ndërsa disa kanë zgjatur ndalimin e fluturimeve deri të hënën.
Çrregullimet tani janë më të mëdha se ato pas 11 shtatorit 2001 dhe aktiviteti vullkanik nuk tregon asnjë shenjë rënieje.
Dy aviokompanie, KLM e Holandës dhe Lufthansa e Gjermanisë, kanë kryer me sukses disa fluturime provë.
KLM njoftoi se njëri nga aeroplanët e saj, një Boeing 737, ka arritur lartësinë më të lartë operuese prej 13 km në qiejt mbi Holandën, dhe nuk ka pas asnjë problem gjatë fluturimit. Aeroplani dhe motorët e tij janë inspektuar për probleme të mundshme.
Gjithashtu, edhe Lufthansa ka njoftuar se ka kryer disa fluturime nga Frankfurti në Munich pa probleme.
Ndikimi nga hiri vullkanik si duket do të tejkalojë mbylljen e hapësirës ajrore pas 11 shtatorit 2001, deklaroi Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil.
Hiri vullkanik ka pas dje dhe sot ndikime të drejtpërdrejta edhe në trafikun ajror të vendeve të Ballkanit. Praktikisht, të gjitha vendet e rajonit për shkaqe të sigurisë të shtunën anuluan pothuaj të gjitha fluturimet nga aeroportet e tyre. Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës u anuluan afër 40 fluturime. Në aeroportin e Rinasit, po kështu, u pezulluan 30 fluturime të planifikuara, ndërkohë që reduktime të theksuara të fluturimeve pati edhe në Serbi, në Kroaci, në Maqedoni dhe në vendet e tjera të Ballkanit.
Sipas zëdhënësit të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, Altin Ahmeti, të shtunën janë anuluar pothuajse shumica e 40 fluturimeve të parapara për sot, më përjashtim të fluturimit për Tiranë dhe atij për Zagreb.
“Vetëm këto dy fluturime janë realizuar, pasi shumica e aeroporteve në vendet evropiane janë mbyllur. Ende nuk kemi informacion se kur do të zhbllokohet kjo gjendje”, tha për Telegrafin zëdhënësi Ahmeti.
Kaosi i trafikut ajror për shkak të reve të hirit vullkanik i prodhuar nga shpërthimi i vullkanit në jug të Islandës i cili ka përfshirë gati gjysmën e Evropës. Praktikisht, sipas raporteve nga vendet evropiane,  e tërë hapësira ajrore nga Britania deri në vendet Baltike, si dhe në jug deri në Ballkan, është mbyllur plotësisht ose pjesërisht, mijëra fluturime janë anuluar, kurse bota sheh e shqetësuar përhapjen e hirit vullkanik nga Islanda.
Zyrtarët e kontrollit të fluturimeve kanë paralajmëruar se çrregullimet nga reja e madhe e hirit vullkanik pritet të zgjasin edhe gjatë ditës së diel, ndërsa operimet normale të aeroplanëve mund të vazhdojnë pas disa ditëve.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close