Publikuar me datën: Mon, Oct 31st, 2011

VATANIN CE QAME….!(Balade Arberore) -Nga:Fatos Ashiku

Mote shkuar ..ato mote…———————- ..Zvarre shkuam e zvarre morem
mbani vesh ..degjoni ‘vellezer’—————– trup sfilitur e zemer plasur
qeme dikushi qe te dini————————– Krujen Zonje qe kishim patur
qeme Ne vete krenaria.————————- Pas e leme c’e vajtuam.

Kur ne balle ‘Kastrioti doli———————– Ikem shkuam ku te mundnim
qeme Ne ne balle te ushtrise——————- dikush mbet ‘bregut te detit’
qeme Ne qe te dini——————————–nder ‘Suljote’ qeme te paret
garde mburoje e ‘Arberise’ .——————— ‘Kullurjot’ e Kolokotrone’….

Vrana Konti maje bedenesh ———————Vame e shkuam pertej detit
kushtrim jepte per qendrese ——————-‘Mbreteresha’ qan me ligje
qeme mburoje e ‘keshtjelles’——————– nuk kish me Skenderbene
vale ‘Osmanesh’ pas i kthyem.—————— nuk kish me Arberine…

Aty qeme, qene prej nesh ———————–Vame e shkuam koken pas
djelm e burra te atij moti———————— lote e dhimbje ngurtesuar
kur Sulltanet vete ardhne———————— hipur tej neper pampore
vete me sy te shohin ‘turpin’——————— zume breg te ‘Kalabrise’.

Turp e marre per ate ZOT———————— Vame e shkuam mendje ngritur
shih me sy e plas me zemer ———————-vendin tone ku e lame
vinin gjylet porsi ‘pupul’————————– ‘Kapetane ‘ i dhame botes
terrttt..keshtjelles nuk i bente.—————— ‘Garibalde’ burre me fame….

E pse thoni more njerez————————— Ikem vame pas c’e lame
perse ndodhte ashtu at mot———————– tere mall e pasurine
s’qe keshtjelle kjo si tjerat———————– toke e name varre te pareve
gatuar ish me gjakun tone.———————– nder lavdi dhe ‘burrerine’.

Vane e shkuan motet tej————————– Amanet tokes Arberore
nje nga nje betejat fituam————————- e Ju trima Te Shqiperise
ne ate toke te Arberise—————————- koken lart kur te ngrini
i lirise flamur valevite—————————— krenarin ta merrni me vete.

Qeme nder ‘frone’ ne te paret——————— Se aty tek Ju i lame
Skenderbene mbret mbi mbreter —————–gjith ce patem dhe e lame
ish i yni ish per popull—————————— i lartoni ‘motet tane’
tok me te i shkonim motet .———————– i kujtoni ‘burrat e dheut’.

Porse shkoi erdh mot i ‘prape’ ———————E se c’morem kesaj toke
shkoji ‘Skenderi’ me su kth————————- falna ZOT bujarine
vame e mbetem ne keshtjelle——————— u be jona toke e ‘botes’
te ‘ngujuar’ tere te vdesem.———————– aty hodhem ‘fare ‘ te jetes.

Erdhi lajm bien tupanet—————————– U beme ‘mize’ u trasheguam
dilni Ju trima kryelarte ——————————zume gjuhe e pune te botes
dilni tok lufta mbaroi——————————— porse mendja pas na mbeti
lini armet se paqja erdhi.—————————- tek e lame Memen tone…..

Venediku ‘Dhelper zonje’—————————- Besa burra motra Shqipetare
me Osmanet hallv e mjalte————————- na degjoni c’po u themi
ben ‘garantin’ beri turpin—————————- nuke ka si toka jone
n’bese na prene e na vrane.————————- keni fat qe ne se patem….

..Tradhetiiii.gjemoi dheu —————————–Tere c’qe jona ,fale ju qofte
tere trimat mbeten sokakeve———————— ndere na beni e na kujtoni
tere pas cfare mbetem——————————- ndihi Memes Shqiperi
qene uloker edhe pleqe.—————————— bashke benjo nje shtet e kombe.

Oooo tu shofte moti qe erdhe———————— Mos e mbani mendjen ngritur
tek Ne prakun qe e sose—————————— te kaploni dhe te huaj
vane dhe mbeten me su kthyen——————— ulni e puthni toke e plise
tere garde e ‘kastrioeve—————————— nder ‘ugare ‘ fare te hidhni.

Porse gjema pasoi gjemen —————————Kur ta ngrini ate ‘flamur’
cish ajo qe vuri vule———————————– fjale me coni edhe Mua
tere sa ishim e sa mbetem————————— Jame dhe U ‘Shqipetare
qe ate cast ..’arratine te merrnim…!’—————– bashke te bejme Shqipetarizmen.

Kuje e vaje si ate mot ———————————Vame dhe shkuam zemer plasur
kurre su pa ne tok Arbrore————————— nje grusht dhe ne gji morem
i lame trimat te vrare sokakave——————— e kem hedhur atij shpat mali
kush nuk mbet te hapte varre.———————– tek gelon ajo pjergull…..

Trima djelm te gardes Arberore———————- Qame dhe rrodhen lotet krua
permbi toke ju zbardhen kockat ———————-c’e vaditem kete toke
gjeme e tokes si ate mot———————————— ja e shihni Ne ketune
nuk kish ndodhur e pas nuk ndodhi..—————— kem Shqiprine edhe Krujen….!

F.Ashiku Shqipri etn.Kruje Tetore 2011.


Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close