Publikuar me datën: Thu, Nov 24th, 2011

Ushtarët gjermanë në rolin e barrikaduesve serbë në veri

Regensburg, 23 nëntor – Në bazën e NATO-s në Regensburg është mbajtur stërvitja ushtarake, në të cilën ushtarët e pensionuar gjermanë kanë luajtur rolin e serbëve të barrikaduar në veri të Kosovës dhe kanë simuluar konfliktin me ushtarët e KFOR-it.

Ushtarakët e pensionuar vendosën “barrikadën” në rrugë dhe filluan t’iu thonë me zë të lartë “ushtarëve të KFOR-it” parrugat si “SHBA, shkoni në shtëpi”, kurse në stërvitje në vend të gurëve janë përdorur qeset me rërë, transmeton gazeta amerikane “Stars and Straps”.

Si thuhet, ushtrimi ishte një imitim i ngjarjeve reale në Kosovë, “destinacionin e ardhshëm të njësisë së gardës Kombëtare, e cila para ca kohësh ka ushtruar në Qendrën e përbashkët multinacionale për gatishmëri në Hoffenhaim”, që përgatit ushtarët për misionin e KFOR-it.

Lloji i këtillë i ushtrimit, ku mori pjesë edhe togu i Batalionit ë parë të divizionit të këmbësorisë amerikane të stacionuar në Evropë, përfshin mbajtjen e formacionit në linjë, mbrojtjen anësore, përgjigjet adekuate me forcë dhe ruajtjen e gjakftohtësisë në momentet kritike.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close