Publikuar me datën: Sat, Aug 20th, 2011

…UNE JAM MIRE KUR ASHT MIRE SHQIPNIA…!’..Isa Boletini..moti 1912..!

Postoi;Kordinatori Besëlidhjes           Shqiptare
Autori;Fatos Ashiku
Fjale te thana plot nje shekull ma pare…a nuk duket se jane thane pikerisht si me porosi per momentet e sotme..?..Sikur ta dinte ai burre vigan Isa Boletini se: pikerisht kur ai po nisej per ne Vlore dhe falangat e Serbo Malazeze po digjnin e shkaterronin Kosoven..ju kerkuan te thoshte ato fjale…fjale qe do skaliten thelle ne ndergjegjen e riformimit te kombit Shqiptar… te cilat ende kumbojne si sirena alermesh kur ndodhesh para dilemes sfiduese : duhet apo nuk duhet te bajm kombin Shqiptar!

E pra a thua ka patur te drejte ai burre ta thoshte ate qe e tha ? Mbase s’e tha ,.mbase gjithçka eshte pjelle e fantazise sone se, ashtu na e don puna ta besojme ,mbase jane shume hamendje…por! nje gjeje nuk mundesh nga ti shkosh pa dhene aresye…

Eshte nje pyetje fare e drejte perdrejte, qe vjen reale ,nese i referohesh ngjarjes historike te vitit te larget 1912…Po a mundet te mohohet: se Isa Boletini nuk u gjet ne Vlore kohen kur po ngjizesh pavaresimi i Shqiperise?

Jo padyshim qe jo kjo nuk mundet te mohohet se gjindet e dokumentuar nga celuloidi kohe.Dhe ajo qe duam te nenvizojme nga nje konteks teresore ngjarjesh qe kulmojne me aktin final te shpalljes se pavaresise , eshte nje moment te cilin na intereson ta veçojme…

Po digjej ..Kosova dhe kjo eshte e vertete e pa mohuesheme, e pra lind pyetja perse e la ai Kosoven vendin e tij dhe rendi drejt vlores ..sepse kishte frike Serbin

se ai kishte mjetet dhe numur te madh ushtrije?

Jo! vertet mbase edhe po te qendronte, nuk mundej te perballej aq sa ta bente te pa efekteshem ate furi barbare..por e verteta eshte ,se ai iku per ne Vlore dhe jo ne ndonje vend tjeter,ate e peshonin me are ngado ..pojo ai shkoji veç te merrrte pjese ne ate eveniment historik e pse …per te tera por njera mbetet qe ka lene gjurme te pa shlyeshme..

Sepse ishte burre vizionare qe me ate akt vulosi njehere e mire nga do te anonte Kosova terva e lashte e Dardanise..dhe natyreshem nga trulli amatere i vendit Shqiperia…

Kishte edhe atehere unione, kishte perendim, kishte qejfe,por jo berja e SHQIPRIS E PAVARUR KISHTE PER TE PESHEN E PA NDARE TE NJE AMANETI QE SE MBARTETE DOT NE KURMIN E NJE PATRIOTI..AI KISHTE LINDUR ATDHETARE…

E ndersa e gjen kete akt te fokusuar ne analet e pavdekeshme te nje kombi nuk mundet te mos habitesh dhe vesh alarmin se pikerisht po bien sirenat e alarmit…per ate qe mbeti ende nje anmanet i pa tretur gjen burra ‘zamani’ qe tresin ditet neper kafenera, neper faqe te lojrave ne fezbuqe apo tek lengezohen e lepihen para fotos se nje nudoje apo te gjejne sado pak rast, te kullosin syte sapo diku zbulohet nje kreature femerore….

Por ka edhe me ..ka te shumte qe meqe i zu nata jashte ..per nje viç…!’pra mbeten ne udhet e Europes qe thone: komb.?!.e ç’na duhet kombi more e..qenki te ‘marre’ e dashki jo pak por trojet e Shqiprise ne kufijt etnike…

Epra a pati te drejte ai burre qe nuk pa interesat e familjes e femijve e nipave e mbesave e pasunis por shkoji ,drejt e ne vendin ku flamuri kombtare po ngrihej njererazi duke rrahur zemrat e çdo Shqiptari.ne nje puls te vetem.

Ja ku jemi pra ne kete distance kohore sa e mbartin prag shekulli e asaj ngjarje historike,,qe edhe nese nuk ja doli ta mbaje shqiperine etnike, ja doli te leje gjurme te nje komb formimi…pra a mundet dikush sot pas nje shekulli ta quaje kete si nje proçes arkaik e demode, i dale mode,’ZOT’ na ruaj mendjen sikur te ishin, çitjanet e tirqet e nje kohe qe shkuan por qe vijne ne imazh nder stenda…

E veçojme kete akt , si veper qe mbet per tu ngjizur, si nje model qendrese dhe perqasje sikur te thonte sot gjithsecili ..Une jam mire kur asht mire Shqiperia…!’

Pra Beslidhja e re Shqipetare po rilind ne javen e saje te pare te saj me nje aksiome tjeter kombtare..e cila na ben te mendojme se kemi aq pune per tu bere bashke por si ti behet mire Shqiperise e jo gjithkuj ne hesap te vet….Ja pra se kemi nje rast qe na jep nisem , qe na frymezon, qe na ben te mendohet se njerez ishin edhe Ata me gjak dhe me tana kerkesat por nje gja e kishin ngulit, nese nuk ishte mire SHQIPERIA etnike edhe ata nuk ishin mire…Ja kete po sillja nderment kur pashe nje foto e cila mu ngjiz sa ta kemi edhe divize per vendimin qe kemi marre te bejme Shqiprin ne trojet etnike…!Respekt
Fatos Ashiku

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close