Publikuar me datën: Sun, Nov 11th, 2012

UDHËTAR I LIRISË – Nga Lavdim Dushi

 

UDHËTAR I LIRISË( MONOLOG I CILI E KUJTON LUFTËN E KOSOVËS KUR SERBIA PUSHTOJ TROJET SHQIPTARE)

(Autor: Lavdim Dushi)Udhëtar i Lirisë i mbështjellë me gjakun e Dëshmorëve i tronditur në ç’do skaj të rrugës qe mbulohej me gjak.

Ngrihuni o bijtë e kësaj toke martire ç’far po prisni a mos ju ka frikësuar dikush,apo çfarë keni kështu ejani dhe merrni krahët e nisuni në Fluturim dhe valëvitni në ato male të larta dhe tregoni se kush jeni dhe ku jeni, si jetoni e martirizoheni jeni këtu në Kosovë. E ti o Flamur nisu për në Shqipëri dhe tregoju se Kosova po digjet flakë,e ju te tjerët ejani me mua atje lartë ne malet e Drenicës e ne ato malet e Dukagjinit,po ejani zgjohuni. Nga kjo letargji e mjerë. O Zot si është e mundur qe diçka të tillë ka këtu Ah… këtu paska gjak,shoh edhe një kokë te prere, O këtu ka njerëz të vdekur mos o Zot..Pse tere kjo lemeri ne gjurmët e popullit tim. ti o horri i zi bëre ketë mos me thuaj po kjo është një masakër ,hej o njerëz apo me dëgjoni,hej o njerëz këtu ka njerëz te vdekur ejani këta janë te vrarë. Heuuu ooo… ju o kriminel a jeni duke pare se çfarë keni bërë.a pakë tu dukë masakra në Reçak, në Likoshan, në Abri,atje, mu atje në Kralan zhduke shumë djem te ri qe sot ënde vorret u janë te hapura.e tash ti ke vrarë dy trima te UÇK-së ata janë ushtarë.
Zgjohuni o trima zgjohuni çfarë po prisni unë jam këtu unë jam: Ademi,jam Hamza,jam Mujë Krasniqi,po ejani se Luani ju pret në Dukagjin po,po ai po ju pret atje po zgjohuni,perse po heshtni perse nuk me dëgjoni unë jam Shqiptarë Shqip po flasë,hej o njerëz me dëgjoni,janë Heronjë sepse dhanë jetën për Kosovë.
Ejani,ejani o njerëz duhet qe ti varros këta trima jo nuk ju lë mbi dhe, ju, jeni Dëshmorë të Kosovës,do marrë duart e mija qe ti shndërrojë në një lopatë dhe qe ti ju varros,po zgjohuni unë jam këtu për ju .Zgjohuni nuk mund të ju lë nder ketë dhe te zi. Po zgjohuni ju jeni Engjëj, po lëvizin po,po këta janë te gjallë hej o njerëz këta po lëvizin këta nuk kanë vdekur jo janë zgjuar nga ky gjumë i pa vdekshëm,hej po ecin shikoni se si po ecin. hej prisni merrni me vete këta flamuj,prisni unë po vi me ju,po këta flamuj do i nisim drejt Shqipërisë qe te ju tregojmë se Kosova po shkon drejtë Lirisë. Ketë Flamur qe e mbajë në dore,Flamurin Kuq e Zi sot po i mbushë 100 Vjet nga ngritja e ti në Vlorë qe u Pavarësua Shqipëria.

Qershor 2012 Klinë

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close