Publikuar me datën: Thu, May 17th, 2012

U promovua Abetarja e përbashkët Shqipëri-Kosovë

Prizren, 17 maj – (E plotësuar) Kryeqyteti historik i Lidhjes Shqiptare, Prizreni, mblodhi sot liderët e Shqipërisë e të Kosovës për një rast të veçantë, i cili po ashtu është historik – promovimin e Abetares së përbashkët Shqipëri-Kosovë.

Në ceremoninë e organizuar ishin të pranishëm presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe krerët e qeverive të dy vendeve, Hashim Thaçi e Sali Berisha si dhe zyrtarë të lartë të dy vendeve.

Kryeministri Thaçi, në këtë manifestim tha se kjo është një ditë historike për kombin shqiptar, ndërsa Berisha e cilësoi abetaren si kryevepër të dijes, që i dhurohet kombit shqiptar.

Berisha promovoi në Prizren Abetaren gjithëkombëtare

Prizren, 17 maj – 11:02 – Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në këto momente po promovon në Prizren Abetaren e parë gjithëkombëtare, e cila do të përdoret nga vjeshta e këtij viti në të gjitha shkollat shqipe në Shqipëri e Kosovë.

Duke e vlerësuar si jnë moment historik, Abetaren gjithëkombëtare kryeministri Berisha e quajti margaritar të Njëqindvjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe një moment domethënës për gjithë kombin, në rrethana kur Kosova është e pavarur.

Ceremonia po zhvillohet në Qendrën Sportive “Sezai Surroi’’, ku po merrin pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Hashimi Thaçi  dhe autoritete nga Shqipëria e Kosova.

Më 24 prill ishte përzgjedhur teksti fitues për Abetaren e përbashkët Shqipëri-Kosovë. Teksti ka katër autorë, dy nga Shqipëria, Shezai Rrokaj, Mimoza Gjokutaj si dhe dy nga Kosova, Islam Krasniqi dhe Saranda Kumonova Pozhegu. Ndërsa grafika është realizuar nga Lorenc Buzi.

Përzgjedhja është bërë nga komisioni vlerësues me përfaqësues të dy vendeve. Në garë ishin 13 Shtëpi Botuese, nga të cilat fituese është shpallur Shtëpia Botuese “Pegi” dhe shoqëria “Dukagjini”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close