Publikuar me datën: Sat, May 22nd, 2010

Trembëdhjetëvjeçari Romero: Mami, të thërras nga maja e botës!

Katmandu, 22 maj – Djaloshit 13-vjeçar amerikan Jordan Romero nga Kalifornia i është realizuar ëndrra. Ai ka arritur në majë të malit më të lartë në botë, Mont Everest në lartësi prej 8 848 metrave dhe kësisoj është bërë alpinisti më i ri në histori që ka arritur këtë sukses.

Deri tash rekordin e moshës më të re për ngjitje në Everest e mbante 15 vjeçarja nga Nepali Ming Kipa, arritur në vitin 2003.

Mediet e huaja raportojnë se Romero pas artisjes në majë ka thirrur me telefon satelitor në Kaliforni dhe ka thënë: “Nënë, po të thërras nga maja e botës”.

Vendimi i këtij djaloshi për të provuar arritjen në majën më të lartë të botës ka shkaktuar debate të nxehta në botën e alpinizmit lidhur me pasojat që mund t’i lë një sfidë e tillë me rrezik jete në fëmijën në rritje. Nga mbi 4 000 alpinistë, të cilët nga viti 1953 e deri tash janë ngjitur në Mont Everest, të paktën 216 kanë përfunduar me vdekje.

Romero është ngjitur në verest bashkë me tre sherpa vendës, babanë Paul, një alpinist dhe shpëtimtar i rryer, si dhe me partneren e babait të tij Karen Lundgren, gjithashtu një alpiniste me përvojë të madhe. Ai është ngjitur nga ana kineze, pasi Kina nuk parasheh kufi moshe për ngjitje në maja malore. Alpinisti fëmijë Romero synon që në tentimin e ardhshëm të ngjitet në majën Mont Vinson në Antarktik.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close