Publikuar me datën: Tue, Nov 8th, 2011

TE TANE PA DALLIM PER BESELIDHJEN E RE SHQIPETARE..!

TE TANE PA DALLIM PER BESELIDHJEN E RE SHQIPETARE..!

Ne tana kohrat sa here Shqipetaret jane gjindur para dilemash me karakter mbijetese dhe zgjidhje kombtare jane gjendur bashk.Kjo eshte karakteristike qe e ka bere mbijetesen nje motiv qendrese edhe, nese jo pak kemi marre mbetje te pseudo qyteterimeve me te cilat na u desh te bashkejetojme.
Tiparet e kohes qe perjetojme ne kete fillim shekulli dhe mijevjeçari serish na gjeti Ne ne te njejten brazde..ne po te njejte parmende , ne po ate toke, ne po ate kulare , hosten edhe pend qesh..edhe ai qe hedh faren po ate torbe e ka si ate mot edhe ai qe leron po i njejte po ajo shami hedhur faqe me po ate ere djerse , po ajo vlage toke ,po ai fllad qe vjen na hap krahroret…
E kohet shkuan fara po ajo pa e marre nje fije lagshtire edhe myku…edhe krra krrau i shpendve po i njejt ajrive..po ai qell qe here mvrejtet ne njan ‘vetell e here çelet ne vetull tjeter.
Po çfare pra po na ben Ne te kundert e jo te perbashket ne qellimin tone?
Partina edhe ma pare ishin princat..edhe ma pare kishte kler dhe besime te ndryeshme..por nje ‘ZOT’ ISHTE QE KA QENE EDHE PO I NJEJTE PO ASHT…Po kot ,pra mundohet dikush me apo pa synim te gjej nekete hulli aresyena qe keta jane keshtu e ata ashtu..ndersa Shqiprija endet e tille ende e coptuar te tane e kane si para ‘ZOTIT’ E PARA KOMBIT ..nje amanet qe dheu nuk e tret ..Eshte i tille qe edhe pasi e ke ba qefin ma te madh ende gjindesh i pa qejf..e kush mos te pyese perse…Pse pa e kryer ate ne te tane edhe kur na duket se na e japin kafene ne tabaka edhe me dore ne zemer ate e pijme e na e japin nen gjunj…Parrullat qe hidhen edhe nese ata qe i artikulojne ne dukje jane Shqiptare ne thelb ato permbajne helmin e shovinizmes…Ne kemi bashkjetuar gjate me te dhe , nuk duhet te lejojme te pesojme fatin e tyre qe pesuan qe u infektuan nga vesii xhelatit..ku urrejtja te mos na behet ta hame me buke e ta pijme si uje…Ne nuk duhet te na perfshije paniku i humbesve qe e paten nder shekuj shovinismin si promotor zhvillimi…Te thuash sot se rreziku i Shqiptareve vjen nga ‘islamizmi’ dhe posaçerisht duke e etiketuar Turk eshte nje marrezi qe vjen si rezultat i platformes se tij per ta suportuar krizen ne trojet e tabanin Shqipetare…Ne nuk kemi asnje rrezik tashma veçse vetveten..apo ne diku vetveten po e leme e nuk po e marrim me te mire, per te unifikuar vetedijet ne nje tersi dimensionesh ku trajta humane ka mare tipare paresore .
Ne nuk kemi hallin e tyre qe me dekada e shekull shovinizmi i mbajti nder llogore lufte dhe ferfellimi..ata qe e nxiten qe e financuan bashke me krizen qe i ka perfshire tentojne te na perfshijne ne nje perballje te re imagjinare…te behen bashke nacionalizmi shqipetare edhe sllav kunder ati turk ‘islamik’ ..E si mundesh te besh shok ujkun per te dale. per gjah te dhelpres..?!
Se pari ‘Islamizmi’ nuk eshte as turk as arab as tjeter.ajo eshte fjale e larte e te madhit te gjith pushteteshem ‘ZOTIT’ kRIJUES’. dhe fjales se tille qe mbart moralin e menyres se jeteses ne nje kuader normativ ku rendom e mbartim ne termin ‘qtyeterim.Frika nuk eshte e njerezimit por e frymezimit si moral shperfytyrues ne te kunderten e tille..tendenca per te krijur ballafaqime me karakter ndasishe dhe perplesjesh jane dukuri e parapare dhe e lajmeruar. Kurresesi fjala e ‘ZOTIT’ NUK PERBEN RREZIK..!
Natyrisht qe njohja e njerezimit me nje sere te vertetash qe perbejne karakterine levizjes dhe zhvillimit si ligjesi zhvillimi unike do kete rriskun e vet.Por per ta destabilizuar frymen e se ‘keqes’ e jo per te sherbyer si nje sebep ne konfrontime me karakter social.
Ne duhet te mos na preokupoje kjo,sa te ndermarrim nisma per konvertime ne nje plan nacional,por mobilizimi total i qenjes ne nje dimension krejt unik per te unifikuar organizimin tone ne kuader te arritjes sa me ne kohe dhe ne cilesine e duhur te realizimit te aspirates kombetare per NJE shqipri ne kufinjte etnike . kjo nuk kerkon tjeter,ne unifikimin dhe shuarjen e polemikes se NE sHQIPETARET PARA SAJ JEMI UNIKE DHE KJO NUK PERBEN ALIBI..TE TILLA QE NA BEJNE BASHKE ME SHOVENET DHE PLATFORMAT SHOVINISTE TE NJOHURA APO TE ARTIKULUAR NE HULLI TE REJA…Ne kemi veçse nje objektiv pa rene ne asnje gracke: te shohim drejt e ne sy ate qe tashme ka ndodhur de fakto…ne e kemi realizuar bashkimin veçse duhet shpallur de jure…NE U BEME BASHKE NE EKSODIN ME TE MADH DHE DEMOSTRUAM FRYME TE LARTE VELLAZERIMI DHE BASHKINMI SA EDHE HUMANITETI NE SHKALLEN ME SUPERJORE..Po Ne kemi nje hall te madh se :bashkjetesa me shovenet na ka demtuar nder shtresimet e politikaneve dhe qeveritareve. pasi te gjindur ne hulli te atilla ku sllavet dominuan nder dekada ashtu si dhe megalidhja qe e mbarti per dekada nje supermaci..kjo solli ate qe te dashurit e tyre ti kemi ne udheheqje. Kete Ne duhet ta suportojme me qetesi dhe maturi. Duke mos personalizuar por duke krijuar premisa kombetare qe e bejne nul kete hulli gjendjesh. Beslidhja e re Shqipetare ndersa vjen e konfigurohet ne permasat e saj eshte, zgjidhja me e drejte qe shmang kosto te tilla dhe shmang rreziqe te konfrontimeve ne kuader klanore dhe sektare ku artikulohet nje qeverisje me karakter te theksuar ‘bajraktare’. Zgjidhja e tille do na sjelle ne nje tjeter hulli trajtash , perqasjeje ne : dipllomaci ne marredhenjet ne nje konteks te pergjitheshem me karakter nacional dhe nderkombetare. Pa ndermarre hapin e krijimit te nje vendimarrje me karakter unikal ,nuk mundemite kapercejme prapambetjet dhe percojme frymen e duhur ne rrethanat integruese.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close