Publikuar me datën: Fri, May 4th, 2012

Të shtëna e provokime të tjera në veri të Mitrovicës

Të shtënat më armë zjarri natën e shkuar, lëvizja e tri makinave me targa të Tiranës, përforcimi i policisë së Serbisë si dhe i grupeve dhe strukturave të tjera radikale serbe në veri të Mitrovicës, identifikimi i depove të armëve të strukturave paralele. Të gjitha këto, paraqesin një mozaik të përkeqësimit të situatës së sigurisë në këtë pjesë të vendit një ditë para mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare e presidenciale të Serbisë në Kosovë.

Korrespondenti i “Kohës Ditore” citon burime nga veriu i Mitrovicës, sipas të cilave të shtënat në atë pjesë qytetit janë bërë nga pjesëtarë e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë me qëllim të tërheqjes së vëmendjes së Policisë së Kosovës në kohën kur strukturat e tjetra të Serbisë po shpërndanin materialin zgjedhuar. Po në këtë kohë në veri të Mitrovicës kanë lëvizur tri makina gjatë tërë kohës me targa të Tiranës, ngasësit e të cilave kanë qenë serbë. Në këtë mënyrë grupet serbe dhe strukturat paralele të Serbisë kanë motivuar popullatën serbe që të dalin sa më shumë në zgjedhjet.

Qeveria e Serbisë merret vesh se në veriun e Kosovës ka sjellë mbi 500 pjesëtarë të policisë së saj, të cilët mbajnë rroba civile. Po ashtu burimet theksojnë se në veri grupet radikale serbe janë përforcuar me grupe kriminale dhe radikale të ardhur nga Serbia dhe Rusia.

Policia e Kosovës në Mitrovicë ka konfirmuar të shtëna me armë zjarri në pjesën veriore të Mitrovicës. Në anën tjetër burime ndërkombëtare i kanë thënë gazetës së KFOR-i ka identifikuar 27 depo të armëve në veri të Mitrovicës, që janë pronë e policisë dhe ushtrisë së Serbisë. Por, nuk bëhet e ditur se pse KFOR-i nuk po reagon kur e din se ku janë armët dhe pse nuk i konfiskon.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close