Publikuar me datën: Tue, Apr 27th, 2010

Të arrestuarit e Vetëvendosjes ende në paraburgim

Prishtinë, 27 prill – Përfaqësuesit e Policisë së Kosovës bënë të ditur se në paraburgim po vazhdojnë të mbahen 7 aktivistë të Lëvizjes “Vetëvendosje”, të arrestuar gjatë ditës së djeshme, në përpjekje për të arrestuar liderin e kësaj lëvizjeje, Albin Kurti.

Zëdhënësi i policisë, Baki Kelani, i tha sot Radios Evropa e Lirë se personat e ndaluar do të mbahen në paraburgim derisa të intervistohen dhe te merret një vendim nga prokurori.

Ndërkaq, Glauk Konjufca, aktivist i Lëvizjes “Vetëvendosje” pohon se janë 6 pjesëtarë të kësaj lëvizjeje, që vazhdojnë të mbahen në paraburgim, kurse i arrestuari i shtatë, tha Konjufca, nuk është pjesëtar i “Vetëvendosjes”.

Njësitet Speciale të Policisë së Kosovës kanë bërë përpjekje që ta arrestojnë zotin Kurti gjatë një ceremonie varrimi dhe gjatë këtij operacioni, lëndime të lehta kanë marrë disa persona, përfshirë këtu edhe pjesëtarë të policisë.

Lëvizja “Vetëvendosje” e ka cilësuar këtë operacion të policisë si të “dhunshëm”.

Forcat e rendit kanë marrë një urdhër-arrest për Albin Kurtin, për ta detyruar atë të paraqitet në seancën gjyqësore kundër tij, në ndërlidhje me protestat e 10 shkurtit të vitit 2007.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close