Publikuar me datën: Sun, Mar 6th, 2011

Tahiri: Nuk ekziston problemi i Mitrovicës

Washington, 6 mars – Drejtuesja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka deklaruar se shtyrja e dialogut ka ardhur si pasojë e nevojës për ngritjen e institucioneve të reja.

Duke folur mbrëmë në një intervistë për VOA, Tahiri është shprehur se në procesin e ri të bisedimeve do të diskutohen vetëm çështje teknike.

“Ne do të shkojmë në bisedime si shtete të pavarura pasi për ne statusi është një çështje e mbyllur”, ka deklaruar Tahiri.

Sipas saj, këtë tezë e ka mbrojtur edhe nënsekretari amerikan i Shtetit, James Steinberg, i cili ka vizituar së fundmi Prishtinën.

Ajo e ka vlerësuar si të pamundur realizimin e synimit të Beogradit për të diskutuar sërish çështjen e statusit, pasi sipas saj një gjë të tillë nuk e mbështet faktori ndërkombëtar.

“Në bisedime do të jenë BE, SHBA dhe Beogradi me Prishtinën. Njëra palë nuk mund të imponojë e vetme temën e bisedimeve. Çështja e statusit është e përfunduar”, ka pohuar Tahiri.

Kryenegociatorja ka shtuar më tej se në procesin e ri nuk do të diskutohet as opsioni i përfolur për ndarjen e Kosovës, pasi veriu është pjesë e territorit të shtetit të ri.

“Nuk ekziston as çështja e veriut dhe as çështja e Mitrovicës. Ajo që ekziston është çështja e një pjese të serbëve që jetojnë në pjesën veriore, të cilët që nga paslufta kanë hezituar të bëhen pjesë e realitetit të Kosovës dhe ndikohen nga Beogradi”, ka shtuar Tahiri.

Zëvendskryemnistresha e Kosovës, Edita Tahiri, dhe ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, ndodhen për një vizitë në SHBa, ku janë takuar me zëvendëssekretarin e Shtetit, James Steinberg, në prag të bisedimeve me Serbinë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close