Publikuar me datën: Mon, May 21st, 2012

Të shtënat shqetësojnë mitrovicasit, kërkojnë konfiskimin

Policia e EULEX-it dhe e Kosovës së bashku me KFOR-in, duhet të angazhohen maksimalisht për të identifikuar personat që shtinë me armë zjarri, t’i konfiskojnë ato e me këtë ndërpritet kjo praktikë që vazhdimisht po i shqetëson qytetarët e Mitrovicës. Këto komente janë bërë të hënë në takimin e sigurisë në Mitrovicë. Në këtë takim po ashtu është vlerësuar se zgjedhjet e Serbisë në pjesën veriore të Mitrovicës dhe të Koosovës, të organizuar nga OSBE-ja, kanë kaluar qetë dhe pa incidente.

“Zgjedhjet e organizuara nga OSBE-ja për balotazh për kryetar të Serbisë, që janë mbajtur në veri të komunës dhe të vendit, kanë kaluar pa probleme dhe incidente”, ka thënë kryetra i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati.  Por ai ka shfaqur shqetësimin se  në veri të qytetit gjatë natës së kaluar ka pasur të shtëna të shumta nga armë zjarri, që supozohet të jenë bërë për shkak të fitores së Nikoliqit. Të shtënat kanë shqetësuar tej mase qytetarët që jetojnë në atë pjesë, e kryesisht ata jo serbë.  Kastrati ka kërkuar nga të gjithë që të jenë kujdesshëm dhe që situatën në veri ta përcjellin me vëmendje, pasi që koha ka treguar se ajo mund të ndryshojë në çdo çast.  Kastrati ka kërkuar nga policia e Kosovës, EULEX-i dhe KFOR-i  të angazhohen maksimalisht për të identifikuar personat që shtinë me armë zjarri, dhe t’i konfiskojnë ato për të ndërprerë këtë praktikë që vazhdimisht po i shqetëson qytetarët.

Drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim në komunën  e Mitrovicës, Behxhet Bala, tha se situata mbetet e brishtë dhe e tensionuar. Strukturat paralele kanë organizuar gjatë ditëve të kaluara disa protesta dhe kanë shtënë vazhdimisht me armë zjarri, për ta mbajtur situatën të tensionuar.

Komiteti për Siguri i komunës së Mitrovicës e ka dënuar sulmin e ekstremistëve ndaj gazetarëve shqiptarë dhe ka kërkuar që organet e rendit dhe të sigurisë t’iu mundësojnë gazetarëve shqiptarë  të kryejnë punën e tyre të papenguar, ashtu siç gazetarët serbë shëtisin lirshëm në pjesën jugore të qytetit dhe asnjëherë nuk janë penguar në punën e tyre.

Situata është vlerësuar e qetë, por e brishtë dhe e tensionuar edhe nga përfaqësuesi i policisë së Kosovës, Avni Zahiti, si dhe ata të KFOR-it. Zahiti ka thënë se në lagjet  me popullatë të përzier vazhdon të jetë prezent numri i shtuar i policëve, për të ofruar siguri më të madhe për të gjithë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close