Publikuar me datën: Sat, Oct 13th, 2012

Suspendohet udhëtimi pa viza për Serbinë e Maqedoninë?

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë ka bërë thirrje të premten për suspendimin e udhëtimit pa viza për serbët dhe maqedonasit në drejtim të BE-së, pas një rritjeje të kërkesave për azil nga banorët e këtyre dy shteteve ballkanike.

Serbët dhe maqedonasit kanë përbërë pothuajse një të tretën e të gjitha aplikimeve për azil politik në Gjermani muajin e kaluar, kanë treguar të dhënat zyrtare, megjithëse të dyja këto ish-republika jugosllave janë kandidate për anëtarësim në BE dhe u kërkohet që të mbështesin vlerat dhe liritë e tyre, shkruan agjencia Reuters.

Emigracioni ilegal dhe azili janë çështje të ndjeshme për politikanët gjermanë, me afrimin e zgjedhjeve federale në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

“Abuzimi në rritje i sistemit të azilit nuk është i pranueshëm… Rrjedhja masive e serbëve dhe maqedonasve duhet të ndalet urgjentisht”, ka thënë ministri i Brendshëm, Hans-Peter Friedrich, në një deklaratë.

E përditshmja më e shitur “Bild” e ka cituar Friedrichin të ketë thënë se “udhëtimi pa viza nuk duhet të çojë drejt abuzimit të rregullave të azilit. Kjo gjë do të tendosë gatishmërinë e gjermanëve për të ndihmuar ata që janë vërtet në nevojë për ndihmë”.

Numri i aplikuesve serbë për azil në Gjermani është trefishuar në muajin shtator, krahasuar me një muaj përpara, ndërkohë që kërkesat e maqedonasve kanë kërcyer në 70 për qind, kanë treguar shifrat.

Vizitorët nga Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi e fituan të drejtën e udhëtimit pa viza në zonën e udhëtimit të lirë Schengen të BE-së në vitin 2009. Banorët e Bosnjë-Hercegovinës dhe ata të Shqipërisë iu bashkuan zonës në vitin 2010.

Vitin e kaluar BE-ja caktoi rregulla të reja për të lehtësuar kërkesat për viza, për të luftuar drojën e rritjes së papritur të emigrantëve nga Ballkani Perëndimor.

Mirëpo Këshilli i ministrave i bllokut dhe Parlamenti Evropian ende duhet t’i aprovojnë këto rregulla, të cilat parashohin një suspendim të përkohshëm të marrëveshjeve pa viza për shtetet, qytetarët e të cilave cilësohen si abuzivë për sistemin. “Mund të duhen edhe rreth gjashtë muaj të tjerë për të siguruar marrëveshjen përfundimtare”, ka thënë një zyrtar i BE-së në Bruksel, për agjencinë Reuters.

Gjermania pranon rreth 144 000 kërkesa për azil politik çdo vit, shifër kjo dukshëm më e ulët sesa 500 000, sa ishte në vitin 1996. Gjermania ka pranuar një numër të madh refugjatësh të ikur nga konfliktet e viteve ‘90 në territoret e ish-Jugosllavisë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close