Publikuar me datën: Wed, Apr 20th, 2011

Stefanoviq: Pala shqiptare po do ta fshijë Serbinë nga Kosova

Beograd, 20 prill –Pala shqiptare deri më tash nuk po tregon gatishmëri për të lëshuar pe rreth pozicioneve të veta  në negociatat për Kosovën. Paraqitja e saj e deritashme dëshmon se ajo sikur po përpiqet ta fshijë Republikën e Serbisë nga Kosova, ndërsa ne  ofrojmë zgjidhje konkrete për rregullimin e gjendjes aktuale sepse fshirja e Serbisë nga Kosova është e pamundur, ka thënë për “Blic” Borko Stefanoviq, shef i ekipit serb në negociatat Serbi-  Kosovë.
Beogradi dhe Prishtina nuk kanë lëvizur nga pika zero, ka thënë Stefanoviq.
Gjykuar sipas deklaratave të dy liderëve të negociatave, nuk është vështirë të konkludohet se dialogu nuk ka lëvizur shumë. Pas tri runde bisedimesh janë hapur shumë kapituj zgjidhja e të cilëve do të kishte ndikim të drejtpërdrejtë në jetën e qytetarëve të Kosovës – letërnjoftimet, kadastrin, librat amëz, patentë shoferin, targat, telekomunikacioni, rryma elektrike… Asnjë nga këto çështje nuk është mbyllur, kjo, siç thotë Stefanoviq, do të jetë qëllimi i vetëm i rundit të katërt të negociatave që do të mabhet në mesin e majit.
Në rundin e katërt nuk do të hapen çështje të reja e deri në maj pritet që Bashkimi Evropian të të propozojë zgjidhjet e veta të pavarura për çështjet më problematike dhe mës sfiduese rreth të cilave qëndrimet e palëve janë më shumë se sa larg – telekomunikacionin dhe energjinë elektrike.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close