Publikuar me datën: Mon, Oct 15th, 2012

Si ta hiqni celulitin pa tretman të shtrenjtë

Celuliti sulmon gjithnjë e më herët dhe pothuajse nuk ka femër e cila nuk ka telashe me të, prandaj ja disa këshilla praktika.

Celuliti është një nga “shqetësimet” e epokës moderne, që pa dyshim është në majë të listës të gjërave që femrat i urrejnë në trupin e tyre. Është zhvilluar një industri e tërë për ta larguar celulitin, nga kremrat e ndryshme dhe rrobat e veçanta e deri tek trajtimet e shtrenjta.

Megjithatë, kundër celuliti mund të luftoni edhe vetë, por ka nevojë për pak mund dhe disiplinë. Për fillim, ndryshoni ushqimin. Gjyshet tona nuk kanë pasur celulit, më së shumti për shkak se kanë ngrënë ushqim më të shëndetshëm. Do të thotë, sa më shumë perime, pemë të freskëta dhe drithëra integrale, sa më pak miell dhe oriz të bardhë. Të dëshirueshëm janë edhe peshku nga ujërat e ftohta, si salmoni për përmbajtjen e madhe të acideve esenciale yndyrore të cilat reduktojnë dëmtimet qelizore.

Uji është gjithmonë recetë e mirë, rreth dy litra në ditë, që lëkura juaj të jetë gjithmonë e hidratuar, ndërsa në këtë mënyrë pastrohen edhe toksinat nga trupi. Përveç ujit të mirë janë edhe çaji i verdhë dhe i gjelbër, ndërsa rekomandohet shmangia e plotë e ushqimit të yndyrshëm dhe të fërguar dhe lëngjeve me sheqerna të plota.

Po, ushtrimet janë të obligueshme, sigurisht. Cili do aktivitet i rregullt fizik do të ndihmojë qarkullimin më të mirë, njëkohësisht edhe largimin e toksinave, ndërsa nuk bën keq as heqja e ndonjë kilogrami më shumë dhe zhvillimi i muskujve.

Për fund, bëni masazhe të rregullta, të paktën t’ua bëjë partneri ose ju vetë. Bëni masazh pjesët e trupit me celulit me përdorimin e kremrave ose vajrave për masazh, ndërsa rezultate të shkëlqyeshme mund të arrihen dhe me vajrat esenciale të greipit ose portokallit.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close