Publikuar me datën: Wed, May 23rd, 2012

Çështja e Kosovës futet në rend dite të IOC-it

Çështja e sportistëve kosovarë për pjesëmarrje apo jo në Lojërat Olimpike “Londra 2012”, do të diskutohet në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (KON). Kjo çështje është futur si pikë e rendit të ditës për mbledhjen e këtij organizmi, që nis sot e mbaron punimet më 25 maj në Quebec të Kanadasë, kanë raportuar agjencitë e huaja të lajmeve.

Në të vërtetë, mediet raportojnë se KE-ja e IOC-it do të diskutojë për formën se si do të paraqitet xhudistja kosovare në Londër, Majlinda Kelmendi, meqë ajo është e vetmja nga Kosova që ka siguruar normën, por zyrtarë kosovarë presin edhe më shumë, që Kosova të ketë ekipin e saj olimpik të Londër, jo vetëm Majlindën.

Meqë, Komiteti Olimpik i Kosovës nuk është anëtar i IOC-it, Majlindës nuk i lejohet të përfaqësojë Kosovën, por ajo dhe institucionet e Kosovës shpresojnë që të paktën, ajo të lejohet të marrë pjesë si sportiste individuale me flamur të IOC-së.

Kelmendi ka mundësinë të paraqitet edhe si garuese e Shqipërisë, pasi ka edhe pasaportën e këtij vendi dhe llogaritet shpresë olimpike e Shqipërisë. Por, ministri i Kulturës, i Rinisë dhe i Sportit, Memli Krasniqi, shpreson që ajo dhe Kosova të marrin atë që duan. Ai bashkë me kreun e KOK-ut, Besim Hasani, po qëndrojnë në Quebec, për të ndjekur punimet e IOC-it.

“Së bashku me kryetarin e KOK-ut, z. Hasani, po marrin pjesë në Konventën Vjetore të SportAccordit, ku po mbahet edhe mbledhja e KE të KON-it dhe ku do të bisedohet edhe për sportin e Kosovë. Me të drejtë ne presim lajme të mira edhe në Quebec”, ka thënë Krasniqi. “Kosova po e thyen izolimin në sport. Siç e dini, para ca ditëve ne kemi arritur të kemi edhe federatën e pestë të anëtarësuar ndërkombëtarisht, me të cilën kemi plotësuar kushtin teknik për aplikim në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar”.

Pranimi i Federatës së Lundrimit në Federatën Ndërkombëtare të Lundrimit ishte njohja e pestë për sportin kosovar, pas Federatës së Shigjetarisë, Xhudos, Peshëngritjes dhe Pingpongut.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close