Publikuar me datën: Thu, Sep 27th, 2012

Shqiptarët e diasporës duan federalizmin e Maqedonisë

New York, 27 shtator Organizata shqiptare ‘Jeta e Re’, me seli në New York ka përgatitur një rezolutë për zgjidhjen e çështjes shqiptare në Republikë e Maqedonisë.

Për mes kësaj rezolute kërkohet të nënshkruhet një marrëveshje të re me sllavo-maqedonasit për një Maqedoni federative dhe shqiptarët të kenë shtetin e tyre Iliridën, brenda Federatës së Maqedonisë, transmeton INA njoftimin.

“Duke vërejtur që në Maqedoni ka probleme të thella si terrori policor mbi popullsinë shqiptare, bastisje, arrestime pa fakte, nuk zbatohet me korrektësi në bazë të ligjeve kushtetuese përdorimi i gjuhës shqipe, ndalohet përdorimi i flamurit kombëtar, dhënia e shtetësisë për shqiptarët që jetojnë prej më shume se 15 vitesh, mos ndarje në mënyrë të barabartë buxheti shtetëror, mbyllja e paraleleve të shkollave shqipe në Strugë, Ohër, Manastir, miratimet e shumë ligjeve jo Kushtetuese, etj. Kërkojmë federalizmin e Maqedonisë dhe zgjidhjen, njëherë e përgjithmonë të çështjes shqiptare në këtë shtet”, thuhet në rezolutë.

Përmes kësaj rezolute kërkohet bashkimi i të gjitha trojeve shqiptare, siç theksohet, në një shtet, një komb, një pasaportë dhe një flamur kuq e zi.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close