Publikuar me datën: Sun, Jun 5th, 2011

Shqipëria ka hedhur poshtë idenë e Serbisë për ndarjen e Kosovës

Tiranë, 5 qershor Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto, u është përgjigjur deklaratave të zyrtarëve në Beograd rreth ndarjes së Kosovës. Kryediplomati shqiptar thotë për Express se krijimi i shteteve etnike është i pamundur. Ai ka rikujtuar se ndryshimi i kufijve në Ballkan gjithmonë ka shkaktuar gjakderdhje.
Zyrtarë të lartë në Qeverinë e Serbisë duke folur për mundësinë e ndarjes së Kosovës, kanë përfshirë në debat edhe shtetin shqiptar.
Ministri i Brendshëm serb, Ivicia Daçiq ka prezantuar idenë e tij nëpër mediat serbe duke thënë se Kosova duhet të ndahet mes Serbisë dhe Shqipërisë.
Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq po ashtu ka lënë të hapur mundësinë e një zgjidhjeje të tillë me anë të një marrëveshjeje mes serbëve dhe shqiptarëve
Por ky opsion është hedhur poshtë nga Tirana menjëherë pasi Presidenti i Serbisë, Boris Tadic ka folur për këtë opsion në një intervistë për mediat gjermane.
Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto ka ripërsëritur se qëndrimi i shqiptarëve është i qartë dhe se e mbështesin plotësisht integritetin territorial të Kosovës.
“Republika e Shqipërisë qëndron fort për integritetin territorial të Kosovës dhe atë e mbështet fuqishëm për njohje të reja të pavarësisë së saj”, ka thënë Haxhinasto, në një prononcim për Express, të shtunën.
Sipas vlerësimeve të Ministrit shqiptar, ideja e krijimit të shteteve etnikisht të pastra nuk funksion në territorin e Bashkimit Europian, ku synojnë të integrohen edhe vendet e Ballkanit.
“Ndarja e territoreve dhe shkëmbimeve të territoreve është një filozofi krejtësisht arkaike dhe e dështuar”, ka vlerësuar kryediplomati shqiptar.
Ai ka komentuar deklaratat e zyrtarëve serbë, duke thënë se ndryshimi i kufijve në Ballkan ka nxitur gjithmonë gjakderdhje.
“Ajo që është shqetësuese në këto deklarata që vijnë përsëri nga Beogradi, ndërkohë që historia e Ballkanit ka treguar që krijimi i shteteve etnikisht të pastra është i pamundur, ka treguar se kufijtë ndryshohen vetëm me gjakderdhje të mëdha”, ka parashikuar Ministri Haxhinasto.
“Çdokush duhet të kuptojë që kjo logjikë, kjo filozofi e shkëmbimit të territoreve, të ndarjes së territoreve, të bashkimet me shtete të tjera të Kosovës, nuk është aspak në frymën evropiane”, ka shtuar Haxhinasto.
Haxhinasto i ka përmendur hapat që Shqipëria po i ndërmerr me diplomacinë e Kosovës.
“E para ka të bëjë me njohjen e pavarësisë së Kosovës, e dyta ka të bëjë me integrimin e Kosovës në nismat rajonale dhe e treta ka të bëje me integrimin e Kosovës në strukturat euroatlantike. Këto janë prioritete të diplomacisë shqiptare, të cilat ne i koordinojmë ngushtë me Kosovën, me diplomacinë e saj. Sigurisht që ka një dinamikë pozitive dhe besoj se frytet e këtij bashkëpunimi do të shikohen në të ardhmen e afërt”, ka thënë Haxhinasto.

Pavarësisht adresave të shumta që janë krijuar në politikën e jashtme të Kosovës, Ministri shqiptar thotë se të gjitha po punojnë për të pasur rezultatet.
“Për ne kjo tregon për një rëndësi të madhe që ka aktiviteti diplomatik i Kosovës. Shikoj se ka një ndarje të punëve edhe në këtë mënyrë të organizimit të diplomacisë kosovare dhe ajo që do të japë përgjigjen më të saktë – rezultati konkret i punës që unë jam i bindur, do të vijë së shpejti”, ka shtuar ai.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close