Publikuar me datën: Wed, Sep 12th, 2012

Shqetësime në Bruksel për krizën në Maqedoni

Bashkimi Evropian (BE) ka shprehur shqetësim mbi krizën qeveritare në Maqedoni dhe tendencat për ashpërsimin e marrëdhënieve ndëretnike.

Një zyrtar i BE-së në Bruksel i tha agjencisë së lajmeve INA se po ndiqet me kujdes dhe nga afër situata e fundit politike në Maqedoni dhe tensionet e hapura midis partnerëve të koalicionit VMRO-DPMNE dhe BDI.

“Ne po ndjekim situatën atje  dhe sigurisht se jemi të interesuar për dialog politik, zgjidhjen e problemeve të hapura dhe ndjekjen e rrugës së progresit në planin e përgjithshëm të reformave. Situata e krijuar brenda koalicionit VMRO-DPMNE dhe BDI duhet të qartësohet përmes një dialogu parimor, dhe jo përmes dialogjeve dhe mesazheve përmes mediave, që ndikojnë negativisht mbi qytetarët e këtij vendi”,  theksoi për INA, një diplomat i lartë i BE-së në Bruksel.

Lidhur me krizën e fundit në Maqedoni, të hënën në Shkup do të mbërrijë evrokomisioneri për zgjerim, Shtefan Fyle. Agjenda e Fyles ka si prioritet dialogun paraqasës që ka Maqedonia për anëtarësimin e saj në BE, para shpalljes së Raportit të Progresit lidhur me përparimin e Maqedonisë.

Peter Stano, zëdhënësi i evrokomisionerit Fyle ka thënë se detyrat kryesore të Qeverisë së këtij vendi janë forcimi i marrëdhënieve ndëretnike në bazë të zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit, liria e shprehjes përmes dekriminalizimit të shpifjes dhe revidimi i kornizës ligjore për zgjedhjet.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close