Publikuar me datën: Wed, Jun 12th, 2013

SHBA ndihmojnë Serbinë, por me pavarësi të forcuar të Kosovës

Në lojën diplomatike rreth datës për Serbinë papritmas është përfshirë edhe Uashingtoni. Sipas gazetës së Beogradit “Novosti”, në Departamentin amerikan të Shtetit fatin e integrimeve evropiane të Serbisë mund ta vendosë rezultati i betejës mes dy rrymave në administratën amerikane. Sipas burimeve të gazetës në fjalë, rryma e fortë angazhohet që data të përdoret si “karrotë” që Beogradi të detyrohet për më shumë koncesione në implementimin e Marrëveshjes së Brukselit, ndërsa rryma më e butë beson se presionet e mëtejshme do të ishin kundërproduktive. Ky grup angazhohet që Beogradi të marrë “dritën jeshile” për datën, ndërsa Prishtina të marrë angazhmanin special kontraktual nga BE-ja, sepse gjoja ndarja e MSS ende nuk është e mundshme, sepse pesë vende nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Aktualisht po shqyrtohet opsioni I shatëll-diplomacisë së Uashingtonit në kryeqendrat kryesore evropiane, e posaçërisht në Berlin, i cili edhe më tutje ka qëndrimin më të fortë sa i përket çështjes së integrimit të Serbisë.

Sipas gazetës, ekziston ideja që zëvendësi i ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit Philip Reeker të marrë rolin ndërmjetësues, i cili në ditët në vijim do të tentojë të bindë Gjermaninë të lejojë “dritën jeshile” gjë që do të ishte sinjal edhe për shtetet e tjera të BE-së të cilat ende hamenden rreth datës.

Nënkryetarja e Qeverisë serbe e ngarkuar për integrime evropiane Suzana Grubjesheviq ka qëndruar këto ditë në Gjermani dhe është kaur me zyrtarë të lartë të këtij vendi.

“Qëndrimi gjerman për dhënien e datës varet nga zbatimi i Marrëveshjes së Brukselit”, k thënë ajo.

“Washingtoni është i vetëdijshëm se disponimi në BE për zgjerimin e mëtejmë është gjithnjë e më i vogël, por është në interesin e tyre që të përshpejtojnë  integrimet evropiane të Prishtinës me qëllim të rrumbullakimit të pavarësisë së Kosovës dhe shtimit të vendeve që e njohin. Se a do të jetë në pakon e integrimeve të përshpejtuara edhe Serbia apo asaj do t’i lëshohet rampa, do të shihet pas disa javësh”, thotë analisti  serb në Washington Obrad Kesiq.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close