Publikuar me datën: Tue, Aug 2nd, 2011

SHBA kërkon largimin e barrikadave

02.08.2011/21:10 Është deklaruar edhe Washingtoni zyrtar. Ka qenë  Ndihmës asistenti i Sekretarit të Shtetit, Thomas Countryman ai që ka folur për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës duke i ofruar mbështetje Qeverisë së Kosovës në mbrojtjen e sovranitetit të vendit, të njohur edhe ndërkombëtarisht. Ai ka thënë se “SHBA-ja është kundër ndarjes së Kosovës dhe kjo cështje tashmë e njohur dhe as që do të diskutohet apo të jetë pjesë e bisedave mes Kosovës dhe Serbisë”. Më tej ai ka kritikuar Beogradin e vecmas disa zyrtarë të lartë që kanë pretendime për shtruarjen e idesë së ndarjes së Kosovës.

Countryman duke folur për RTK-në, ka kritikuar edhe qeverinë për aksionin në Veri që sipas tij u zhvillua pa konsultim. Megjithatë kërkoi që mosmarrëveshjet të zgjidhen nëpërmjet rrugëve paqësore ndërmjet të dyja vendeve dhe serbët t’i largojnë barrikadat.

“Barrikadat duhet të hiqen sa më shpejt. KFOR-i dhe EULEX-i nuk bën të pengohen nga askush në kryerjen e misioneve dhe detyrave të tyre. Është e papranueshme për SHBA-në që KFOR-i apo EULEX-i të konsiderohen armiq të Kosovës apo Serbisë” ka thënë Countryman.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close