Publikuar me datën: Sun, Apr 29th, 2012

Serbia po nxit konflikt etnik në Maqedoni

Faktorët politik dhe joqeveritar në Maqedoni theksojnë se Serbia po nxit konflikt etnik në Maqedoni.

Ditëve të fundit mediat serbe përmes burimeve të larta të sigurisë kanë raportuar se në rajonet e banuara me shqiptarë janë të pranishme grupe të armatosura, sidomos në rajonin e Karadakut të Shkupit.

Kryetari i BDK-së, Hysni Shaqiri theksoi se qarqet serbe po shpifin dhe po gënjejnë lidhur me praninë e grupeve të armatosura shqiptare në Maqedoni. “Gjithë kjo situatë që po përhapet është vepër e serbëve, të cilët nuk mund të pajtohen me realitetin se kanë më Kosovën dhe qëllimi i tyre është që fokusi i vëmendjes ndërkombëtare të përqëndrohet në tensione të krijuara në Maqedoni”, theksoi Shaqiri, duke theksuar se rajoni i Ballkanit dëshiron paqe dhe jo frikë dhe dhunë, ashtu siç i konvenon Serbisë.

Analisti ushtarak pranë Forumit Ballkanik të Sigurisë, Bllagoja Markovski nuk beson se ka grupe paraushtarake në rajonet shqiptare në kufirin me Kosovën.

“Nuk pres ndonjë incident në rajonin veriperëndimor të vendit dhe se MPB sigurisht se po ndjek situatën. Ardhja e forcave plotësuese të NATO-s sigurisht po bëhet për masa preventive”, theksoi Markovski.

MPB nga ana tjetër nuk ka komentuar pohimet dhe shkrimet e fundit të mediave serbe lidhur me zërat për tensionim të situatës në Maqedoni. (INA)

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close