Publikuar me datën: Mon, Oct 8th, 2012

Serbia mbanë fshehtë platformën e bisedimeve, deri sa të deklarohet Kosova

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Aleksander Vulin, ka thënë se platforma për bisedimet me Prishtinën po përgatitet, porse detajet e saj nuk do të bëhen publike derisa “pala tjetër të mos deklarojë nëse do të negociojë”.

“Kur pala tjetër të deklarohet dhe kur bashkësia ndërkombëtare të dalë me diçka konkrete, ne do të dalim me platformën tonë”, u ka thënë Vulin gazetarëve në Beograd.

Sipas tij, për krijimin e platformës po punon edhe Qeveria e Serbisë, edhe kabineti i presidentit, dhe jo vetëm një parti politike, transmeton rel.

Ai ka kujtuar se Serbia ka dalë me propozimin që bisedimet me Prishtinën të ngrihen në nivelin më të lartë politik dhe se “tani pritet reagimi dhe përgjigjja e palës tjetër”.

Vulin ka thënë se Serbia, për herë të parë pas 12 vjetësh, merr rol aktiv në bisedimet me Prishtinën dhe zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Në kuadër të dialogut teknik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit janë arritur shtatë marrëveshje, por zbatimi i tyre ka ngecur.

Së fundmi janë shtuar gjithnjë e më shumë zërat për shndërrimin e bisedimeve nga teknike në politike

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close