Publikuar me datën: Sat, Oct 22nd, 2011

Serbët nuk frikësohen nga kërcënimet boshe të KFOR-it

Prishtinë, 22 tetor – Trupat e KFOR-it pas mesnatës ndërmjet së premtes dhe së shtunës kanë rinisë aksionin për heqjen e barrikadave, mirëpo kësaj radhe jo në drejtim të Bërnjakut, por në veri drejt pikës 1 në Jarinje. Mirëpo, që pas kilometrave të parë të kaluar, pjesëtarët e KFOR-it te vendi Rudare janë ballafaquar me afro 500 serbë të mbledhur në barrikadën e këtij fshati, të cilët u mblodhën me të shpejt pas sinjalizimit me sirena.

Tentimi i pjesëtarëve marokenë dhe zviceranë të KFOR-it për t’i bindur protestuesit që të largohen nga kjo barrikadë dhe për të vazhduar drejt Jarinjes dështuan, kështu që në orën 2 të mëngjesit të sotëm janë kthyer në bazën e vet.

Pas dështimit për të hequr ndonjë barrikadë tek Rudare, si raportoi KTV-ja, KFOR-i  është nisur për në Jagenicë dhe në Zupç, ku ushtarët hungarezë të KFOR-it u janë afruar në vetëm 3 metra largësi serbëve në barrikadën e këtushme. Mirëpo, edhe këtu nuk kanë bërë punë bindjet dhe as kërcënimet për përdorimin e forcës, kështu që pas orës 5 të mëngjesit ushtarët janë kthyer mbrapshtë dhe janë larguar nga barrikadat.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close