Publikuar me datën: Tue, Dec 7th, 2010

S’ka dhe nuk mund të ketë premtime për data për vizat, thonë Lunacek dhe Pack

Bruksel, 7 dhjetor – Në konferencën e sotme për shtyp, në Bruksel, gazetarë të huaj pyeten eurodeputetet Ulrike Lunacek dhe Doris Pack, që janë mbështetëse të fuqishme të liberalizimit të vizave edhe për Kosovën, se a janë reale premtimet që në fushatë ka dhënë kryeministri në largim i Kosovës, Hashim Thaçi, se për 15 muaj Kosova do të përfshihet në liberalizimin e vizave.
„Unë mund të përsëris atë që kam thënë në Kosovë javën e shkuar. Jam e befasuar me deklarata të tilla. Nuk ka pasur kurrfarë datash nga askush në BE. Ne nuk po japim data madje as për Kroacinë e cila po i përmbyllë negociatat e anëtarësimit. Nuk e di se kush është ai i cili ka mundur t’i premtojë Thaçit. Sa më përket mua, unë dua që vizat për kosovarët të hiqen që sot. Por datë nuk ka dhe këto janë thjeshtë premtime në fushatë zgjedhore dhe asgjë më tepër“, ka thënë Lunacek. Njësoj është përgjigjur edhe Doris Pack.
„Është rrugë e gjatë deri tek heqja e vizave., Duhet të përmbushen kriteret nga udhërrëfyesi e ne as që kemi edhe udhërrëfyes për Kosovën. Duhet të dihet se për këtë në fund nuk vendosim as ne, por ministrat e brendshëm të vendeve anëtare. E edhe zgjedhjet për këtë janë një lloj testi. Nuk ka e as që mund të ketë premtime për data nga ana e BE-së“, tha Doris Pack.
Edhe një herë këto dy deputete kanë premtuar partitë politike në Kosovë që, sado që mund të duket e kuptueshme për një fushatë zgjedhore, të mos japin premtime joreale me qëllim të manipulimeve me qytetarët.
„Partitë politike që kanë qenë në pushtet, por edhe të tjerat, nëse duan mbështetje nga BE-ja dhe besimin e qytetarëve, duhet ta dinë se ne nuk do të tolerojmë mashtrime dhe ndikime jolegale ndaj votuesve. Shpresojmë se qytetarët nuk do të lejojnë që të manipulohen“ ka thënë Lunacek.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close