Publikuar me datën: Mon, Apr 18th, 2011

Rufi Osmani, më i preferuari i shqiptarëve në Maqedoni

Shkup, 18 prill – Në anketën e realizuar nga Agjencia për hulumtim të opinionit publik “Rejting”për gazetën “Dnevnik” të Shkupit, kryetari i Rilindjes Demokratike Kombëtare Rufi Osmani udhëheq bindshëm kundrejt liderëve të tjerë në bllokun politik shqiptar. Ai  ka rezultuar me rejtingun më të lartë dhe shumica e shqiptarëve në Maqedoni kanë mendim pozitiv për Rufi Osmanin.

Mendim pozitiv për Rufi Osmanin kanë 73% të shqiptarëve të anketuar, që shënon një rritje të mendimin pozitiv prej 21% prej muajit të kaluar, kur 52% ishin deklaruar se kanë mendim pozitiv për kryetarin e RDK-së.

Nga partia e Osmanit deklarojnë për agjencinë e lajmeve INA se kjo përqindje e lartë e mendimit pozitiv dhe besimit të shqiptarëve tek Rufi Osmani i përshkruhet menaxhimit të suksesshëm me komunën e Gostivarit në këto dy vite të qeverisjes së tij, transparencës, llogaridhënies dhe luftës pakompromis kundër korrupsionit.

“Të arritura të jashtëzakonshme janë shënuar në komunën e Gostivarit , komunë kjo kur u mor në menaxhimin kishte mbi 10 milion euro borxhe , vetëm për 2 vjet qeverisje me në krye Rufi Osmanin u paguan mbi 3 milionë euro borxhe, u realizuan mbi 3 milionë euro investime kapitale dhe u siguruan mbi 5 milionë euro fonde shtesë financiare nga institucione të huaja për investime në dy vjetët e ardhshme. Komuna e Gostivarit është e vetmja komunë që fitoi të drejtën të përcaktojë rejtingun kreditor nga Agjencioni Moody’s dhe se shpejti do të emetojë obligacionet e para komunale në vlerë prej mbi 1 milion euro. Parimi i kryetarit Osmani se paratë publike duhet menaxhuar me përgjegjësi dhe të jepet llogaridhënie për punën e bërë, siç duket janë virtyte që rrallë hasen te udhëheqës politikë të niveleve të tjera menaxheriale”, vlerëson RDK.

Ndonëse nuk ka akoma një muaj që nga promovimi i Rilindjes Demokratike Kombëtare më në krye Rufi Osmanin, në krahasim me partitë që veprojnë me vite të tëra në skenën politike RDK vazhdon të shënojë rritje në rejtingun e saj dhe numri i përkrahësve të RDK-së shtohet çdo ditë.

Mendimi i lartë pozitiv i shqiptarëve për kryetarin e RDK-së, z. Rufi Osmani është indikator i fortë se ai do të jetë faktor relevant në krijimin e politikave pozitive për shqiptarët dhe për qeverisjen e ardhshme të Maqedonisë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close