Publikuar me datën: Sat, Dec 17th, 2016

Rikthimi i mureve

“Muri i Berlinit, Muri Kinez, jo më falni, ‘Muri i Mitrovicës’, e bajshim me shnet. Mirë ka thonë Konica, ‘Shqiptarët po flejnë”’, janë fjalët e rockerit Luan Tashi që shoqërohen me 12 fotografi nga muri matanë urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë.

“Ky mur i marres duhet të hiqet sa më parë, çdo ditë vonesë do t’i lëshojë rrënjët thellë e më thellë. Shpresoj se ata të cilët janë kompetentë t’i përvjelin mëngët dhe ta heqin atë gjë sa më parë prej rrugës se, përndryshe, shumë shpejt do të bëhet si Muri i Berlinit”, ka paralajmëruar Tashi më 7 dhjetor në “Facebook”, kur muri në veri të qytetit të ndarë u bë kryelajm.

Por thirrjet e frontmenit të “Hithave” dhe të shumëkujt nëpër media dhe rrjete sociale nuk janë dëgjuar prej krerëve të vendit. “Këndesa që këndojnë mbi mur”, i ka quajtur kryeministri Isa Mustafa kritikët e murit, shkruan sot Koha Ditore.

Analisti amerikan, Daniel Server, nuk është hollësisht i njoftuar me çështjen e murit të Mitrovicës, por mendon se autoritetet e Prishtinës zyrtare duhet të bashkëpunojnë me Bashkimin Evropian për gjetjen e një zgjidhjeje. BE-ja, ndërkaq, ka deklaruar se për murin duhet të merren vesh Kosova e Serbia.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close