Publikuar me datën: Wed, Nov 23rd, 2016

Rama: Shqipëria natyrale është Shqipëria evropiane

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se Shqipëria natyrore është Shqipëria evropiane.

“Ne kemi një histori interesante. Kemi Shqipërinë, Kosovën, kemi shqiptarë në Maqedoni, Malin e Zi dhe nuk ka asnjë plan apo ide për Shqipërinë e madhe, por ka një plan bashkimi të shqiptarëve të Bashkimit Evropian”.

Rama i bëri këto vlerësime në një intervistë për televizionin grek “Skai”, e cila vjen pas ngritjes së tensioneve mes zyrtarëve të Tiranës dhe Athinës në lidhje me disa çështje pezull mes dy vendeve që de juro janë ende në luftë, raporton Kosovapress.

Gazetari Alexis Papahelase pyeti shefin e qeverisë shqiptare se nëse kryeministri grek Tsipras do të postonte në Facebook një status që heroi kombëtar i shqiptareve Skënderbeu, sipas disa historianëve të njohur ishte gjysmë grek dhe shpëtoi Shqipërinë dhe se si do reagonin shqiptarët, kryeministri Edi Rama tha se “nuk mendoj se është e njëjta, përkundrazi do ishte një fakt historik i mirë që një shqiptar u gjet në vendin e duhur, në kohën e duhur për të bërë këto negociata në atë kohë dhe të shmangte bombardimin e Akropolit”.

“Mund të kishte qenë grek, kinez, por ndodhi që ishte shqiptar. Nuk doja të thosha që shqiptarët shpëtuan Greqinë, doja thjesht të thosha se jetët tona kanë qenë të ndërlidhura dhe popujt tanë kanë qenë kaq të lidhur me njëri- tjetrin në periudha të ndryshme të kohës dhe ne kemi kaq shumë shembuj të mirë që mund të na mësojnë shumë për atë që kemi bërë për njëri tjetrin”, ka deklaruar Rama.

I pyetur për konceptin e Shqipërisë Natyrale kryeministri Rama u shpreh se “Shqipëria natyrore është Shqipëria evropiane dhe në kemi një histori interesante. Kemi Shqipërinë, Kosova shqiptar në Maqedoni, Malin e Zi dhe nuk ka asnjë plan apo ide për Shqipërinë e madhe, por ka një plan bashkimi te shqiptarëve të Bashkimit Evropian”.

Më tej, kryeministri Rama shtoi se a e dinë grekët se ne jemi në gjendje lufte, deri sa ka një dekret që është në fuqi dhe përse nuk e heqin këtë ligj sepse ky ligj përdoret si një pengesë. “Ne jetojmë në një paradox të përsosur Ballkanik dhe kemi një ligj të luftës ndërkohë. Këto janë gjëra që mund t’i zgjidhim lehtësish, por duke bashkëpunuar se bashku ne mund të bëjmë gjëra të mëdha”.

I pyetur për kufirin detar dhe nëse ka një dorë pro turke pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese në këtë mes, Rama tha se vendimi i Gjykatës Kushtetuese ka qenë unanim. “Unë ju kam kërkuar politikanëve grek, të ulemi ta zgjidhim dhe çështjen ta mbajmë në nivel ekspertësh. Ne me Turqinë kemi vendosur një partneritet dhe çështja e detit ka ndodhur kur ne ishim në opozitë dhe s’kishim lidhje me Turqinë dhe ne se kemi bërë asnjë herë këtë diskutim. Ne duhet të ulemi të flasim sepse në kemi bërë shumë për njëri tjetrin. Nuk e harroj që shqiptarët që punojnë në Greqi, janë pritur në mënyrë bujare nga grekerit, por jo shpesh herë nga politika dhe shembuj të tillë fantastike ka pa fund. Ne duhet të ulemi të diskutojmë për ti zgjidhur së bashku problemet që kemi”.

Ndërsa i pyetur për Himarën dhe shembjen e ndërtesave, Rama tha se, “kemi një program kombëtar Rilindja Urbane dhe kemi shembur mijëra të tilla në të gjithë vendin. Në Himarë është i njëjti program. Dhe këto ndërtesa janë shumica pa leje dhe të tjerat me leje që janë në procedurë të saktë ligjore si në të gjithë vendin. Nuk dua të hyj në diskutim a është Himara vend ku flitet greqisht dhe s’dua të hyjë këtu. Dhe, pse për faktin se ti përfaqëson një pakicë nuk do të thotë ti nuk i nënshtrohesh ligjit. Ka shumë gjëra që duhen zgjidhur. Le t’i shohim ligjin e luftës, toponimet, varrezat greke të zgjidhen si shenja të së ardhmes dhe të zgjidhen si një paketë së bashku”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close