Publikuar me datën: Mon, Aug 18th, 2014

RAKIÇ ANKOHET TE BASHKËSIA NDËRKOMBËTARE

Rakiç i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të bëjnë përpjekje maksimale në trajtimin e çështjeve të sigurisë.

Kryetari i Mitrovicës veriore, Goran Rakiç i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të bëjnë përpjekje maksimale në trajtimin e çështjeve të sigurisë dhe që të sigurojnë një mjedis të sigurt për të gjithë njerëzit në Kosovë.

Ankesa e tij erdhi pasi një granatë dore e pashpërthyer është gjetur dhe pastruar nga policia në veri të Mitrovicës të shtunën.

Ai tha dy makina janë djegur në rrugën Filip Visnjic të shtunën, sipas rezultateve paraprake të hetimit, dhe që ndodhi vetëm dy ditë pas një incidenti tjetër të ngjashëm.

“Është e vështirë të besohet se ky nuk është një varg incidentesh të planifikuara me qëllim për të shkaktuar ç’rregullim dhe panik në mesin e popullatës serbe në veri të Mitrovicës dhe veri të Kosovës”, theksoi Rakiq.

Incidentet e tilla mund të bëhet një dukuri e përditshme në Kosovë përseri nëse bashkësia ndërkombëtare nuk fillon punën në pastrimin e të gjitha çështjeve të sigurisë.

Ai ka frikë se kjo do të shkaktojë më shumë frikën dhe shqetësim në mesin e serbëve dhe të bëjë që të gjitha aktivitetet të kenë për qëllim që ta bëjnë të pakuptimta inkurajimin e personave të zhvendosur brenda vendit që të kthehen në shtëpitë e tyre.

Rakiç gjithashtu i bëri thirrje autoriteteve që të jenë të përgjegjëshem në detyrat e tyre dhe të ndjekin marrëveshjen e Brukselit, që do të thotë të ofrojnë siguri për të gjithë njerëzit në Kosovë dhe pronën e tyre.

“Për fat të keq, më duhet të them se asgjë më shumë se duke hetuar skenën dhe raportimin e situatës nuk është bërë deri më tani në lidhje me ndonjë prej sulmeve mbi serbët dhe pronën e tyre,” u shpreh ai./Tanjug/

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close