Publikuar me datën: Sat, Jul 7th, 2012

Qfare Shteti na duhet

Kur vizitova Zotin Klaus Franke(CDU)ne Hamburg,ishte Aneter i Kryesise se Asamblese se Natos ne kohen e Kancelarit Helmut Kohl,me pyeti:miku im pse rrini ju ketu?e shifni se shteti juaj po qalon ne te gjitha drejtimet?pse nuk shkoni atje dhe te ofroni pervojat qe keni marre ketu tek ne?As ne ne Gjermani nuk ishim te pasur.Apo me mire te them ata ne Luxemburg,nuk kishin pasuri.Por me nje angazhim te mirfillte dhe me pervoja,kemi arrijte ketu ku jemi dhe ende nuk guxojme te themi se jemi te kenaqur sa duhet.

Sa po takova Dr.Gert Wieskirchen(Sekretar i pergjithshem i SPD-se gjer ne zgjedhjet e fundit) me pyeti:si eshte gjendja atje ne Kosove?e rende me siguri.E mendoi me tha ai.Se atje njehere vuajten nga extremi i majte e tani keta te djathtit veprojne njelloi,vetem me nje ndryshim.Te majtiti shkaterruan pronat,te djathtit edhe me keqe.Shkaterruan qdo gje sociale.

Dr.Karl Lamers(CDU)Kryetari aktual i Asamblese se NATO-s.Ata ne Kosove kane defekte ne ate qe ata e kuptojne shtetin.Kopjojne ligje por nuk zbatojne ato.

Nga kjo rrjedhe edhe ajo thirrja e Kancelares Merkel:bejnei shtetin ligjor.

Dr.Michael Kaiser-shef i News Korpsit per SHBA-UK-dhe Gjermani.die Deine bekomen noch kälte füsse.Atyre te tuve ende po ju ngrihen kembet haha.Nje thenje gazetareske ne Berlin,kur dikujte i terhiqet verejtja ose kur dikujte i vije fundi.

Dr.Zevitzki nga byroja e Zotit Gerd Erler shef i departamentit per politkie te jashtme.

Duhet te ndertoni sa me pare qe eshte e mundur Shtetin Social(Sozial Stat).

Josip Juratovic dhe Lothar Binding,te gjithe Deputet ne Bundestag nga fraksioni SPD,duhet qe sa me pare te themeloni arken e familjes(familjen Kasse).

Nuk po i shenoi me teper se ka edhe shume miqe qe me keshilluan gjate bisedave qe kemi zhvilluar,por se te gjithe,edhe pse te dy grupimeve te kunderta ne Bundestag,ishin thuaja me verejtje te peraferta.Mungon Shteti Ligjor dhe ai Social.

Kur thellohesha ne bisede me keta miqe,krijohet pershtypja se ne Kosove teoria mbi shtetin eshte thurur ndryshe.per derisa ne Gjermani Shteti eshte ai qe te ofron Prespektiven,Sigurine,Zhvillimin,Dinjitetin,dhe eshte instrumenti qe te mbrone,ne Kosove eshte krijuar e kunderta.Qe sa kohe qe jame ne Prishtine,degjoi njerzti duke thene:nuk ka Prespektive.Nuk ka siguri.Nuk ka zhvillim.Jetojme me lemoshe,ska dinjitet,keshtu qe Shteti ketu eshte e keqja me e madhe.Kur them Shteti,kuptohet politika e tij.po pse jemi ne kete gjendje dhe a ka rrugedalje?Besoi se po.Vete thirrjet e njepasnjeshme te ketyre miqeve te medhenje, qe personalishte e dij se qfare kan bere per ne,dhe takimet e shumta me qytetaret tane,me kan bere qe te jame shume optimiste qe ka rrugdalje dhe ajo eshte shume e realizueshme.

Ne rend te pare duhet te revidohet sistemi.Para se te ndahen bugjetet per objekte te kushtueshme e pa asnje dobi,te ndahen mjetet per formimin e Arkes per familje.Kjo eshte garanca me e forte e qendrueshmerise se nje shteti.Paramendojeni nje Europe Perendimore pa arken e familjes!!

Te futet ne sistem Shendetesia.ketu do te kontrolloheshin te gjithe Mjeket,qe fatekeqesishte sote jan bere varferuesit me te medhenje te xhepit te qytetarit,me ato qmime te paperballueshme,per kontrolla mjeksore,Radiologjike e mos zot me pas nevoi edhe per ndonje Operacion.Kush e din sa paguan sote nje pacient dhe se a jane ato pagesa konforme sherbimit mjeksor?Ne Gjermani 75mij Dentiste jane para Gjygjit,se kan terhequr para nga sigurimet me shume,se sa ju kan bere sherbime qytetareve?Po ne Kosov kush i kontrollon mjeket?sa marrin dhe se qfare sherbime ju bejne?Nuk dua te fyje ketu mantelen e bardhe,por se edhe ata jane njerez dhe munde te gabojne,jane edhe ata qenje interesi.Per ate duhet qe te formojme sigurimin Shendetsore Shteteror,qe te kemi qasje me shume ne sherbimet qe ju behen qytetareve,njesoi sikur ne Gjermani.Dua te ju them se per deri sa folesha per reformen shendetesore,Shefi i Zyres se FES-it ne Prishtine Zoti Lapinsk me pyeti:si do ta realizoni,kur me teper se 70% te popullsise e ke te pa pune?une i thashe se:na kemi nje pervoje nga e kaluara.te gjithe Bujqit qe paguanin tatimin e tokes,paguanin edhe sigurimin shendetsor.Kete prakrike do ta praktikojme se ndryshe nuk ben.Une nuk munde te pranoi qe nje Qytetar i yne te kete frike se po vdes qofte edhe per nje kontroll mjeksor pakes me te nderlikuar.Ne raste te veqanta,ashtu sikur se ketu ne Gjermani i mbulon shteti,edhe ktu do te praktikojme te njetat metoda.Mjeku nuk do te merre para nga pacienti,por do te merre nga Sigurimi Shendesor Shteteror,ne baze te asaj se sa pacient kontrollohen ne ate Prxis.

Gjendja e rende e Femijve eshtesi pasoi e mos funkcionimit te Arkes se familjes(Familjen kase).Nga kjo arke duhet te ndahen shtesat per femij,ne menyre qe prindit ti lehtesohet barra e rritjes se femiut,i cili ne te ardhmen eshte taksapaguesi dhe zhvilluesi i vendit,e mos e dhashte zoti,edhe mbrojtesi i vendit.

Penzionistet.A jane keta prinder tane te paguar aqe sa te jetojne minimumin e jetes normale?Une mendoi se jo.A ka mundesi te behet me shume?jame me se i sigurt se po.Duhet te egzistoj nje vullnet i mire,qe te realizojne kete te drejte prinderit tane, qe jo vetem zhvilluan vendin por nje pjese shume emadhe e tyre edhe e mbrojten ate.

Bujqesia.Pse eshte bere ky diskriminim?si eshte e mundur qe per ata qe kane me teper se dy hektar grure,ka mjete e per ata qe si kane dy hektar grure nuk ka mjete?po ku ti merr bujku qe si ka dy hektare toke?kjo tregone qarte se sa i pa drejte eshte ky pushtet dhe sa e pa drejte eshte kjo politike.Atij qe ka ti ipet e atij qe ska le te mbetet ne meshiren e fatit.jane shume probleme,qe politikat e djathta gjate ketyre 13 viteve,e kane sjelle qytetarin e Kosoves ne kete gjendje.

Mendojme se Shteti si instrument qe Qytetari i realizone te gjitha te drejtat e veta,eshte Shteti qe i duhet sote Qytetarit te Kosoves.

Ky eshte edhe parimi yne kryesore si parti dhe si Filozofi mbi nderitmin e plitikave sociale.

Autor:Begzad Gashi

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close