Publikuar me datën: Wed, Jan 23rd, 2013

Prof.Dr.Kajmak Gazidede ishte dhe mbeti Profet i Shënjt me virtyte kombetare e njerëzore

Prof.Dr.Kajmak Gazidede ishte dhe mbeti Profet i Shënjt me virtyte kombetare e njerëzore

Kliko imazhin për një versioni më të gjërë Emri: images (1).jpg Shikimet: 0 Madhësia: 15.0 KiloByte

Nga:Lekë Mrijaj 

(Me:23.01.2013-Në dhjetë vjetorin e vdekjës se Prof.Dr.Kajmak Gazidedës)

Disa njerëz janë të pavdekshem ,të merituarit gjithmonë janë të gjallë edhe pse nuk jetojnë në ketë botë pra ata te cilet ishin perherë të dashur,mjek-humanë,punëtor në shërbim të pacijentit-kombit,atdheut dhe njerëzimit edhe pse kaluan pertej kësaj bote në amëshim në botën tjetër –PARAJSË ,vepra e tyre do të shkelqejë-ndriçojë dhe do jetojë perherë ne memoriën e njeriut, ata per ne do të jenë të çmuar të paharruar perherë do të respektohen si Profet apo Shënjter të gjallë të kombit e njerëzimit, ata janë te skalitur ne altarin e humanizmit njerëzor me vlera te pergjithshme intelektuale ,kombetare e njerëzore.

Prof.Kajmak Gazidede Dibran Shqiptar menjiherë pas specijalizimit te tij ne fushen e Infektologjisë punësohet në Qendren Klinike Universitare te Kosovës në Prishtinë per ti sherbyer pacijenteve të sëmuarve në Kosovën e Shqiperisë Etnike si kuader i shkelqyer profesional mjek-specijalist me punën e tij dhe të kolegeve ia arriti qe QKUK-në dhe Mjekësisë Kosovaredhe Universitetin ta kthejë në binaret me te shkelqyer te asaj kohe ku dhe mori lavdata dhe mirënjohje të shumta per punen e tij të zellshme nga koleget ,pacijentet dhe studentet e tij të mrekullueshem me te vertetë ne atë kohë fitoi një kredibilitet superior per punën e tij Shënjterore te mjekut dhe profesorit ordiner te fakultetit të mjekësisë në Prishtinë.
Profesioni i tij human karakterizohet me vlera te pergjithshme njerëzore me sherbim Shënjteror tamam nën ketë Betim të Hipokratit:

Prof.Dr.Kajmaku ishte përbetuar edhe nen Betimin e Hipokratit

Në çastin kur po hy në radhët e anëtarëve të profesionit mjekësor premtoj solemnisht se jetën time do ta vë në shërbim të humanitetit. Ndaj mësuesve do ta ruaj mirënjohjen dhe respektin e duhur. Profesionin tim do ta ushtroj me ndërgjegje e me dinjitet. Shëndeti i pacientit tim do të jetë brenga ime më e madhe. Do t’i respektoj e do t’i ruaj fshehtësitë e atij që do të më rrëfehet. Do ta ruaj me të gjitha forcat e mia nderin e traditës fisnike të profesionit të mjekësisë. Kolegët e mi do t’i konsideroj si vëllezër të mi. Në ushtrimin e profesionit ndaj të sëmurit tek unë nuk do të ndikojë përkatësia e besimit, e nacionalitetit, e racës, e politikës, apo përkatësia klasore. Që nga fillimi do ta ruaj jetën e njeriut në mënyrë apsolute. As në kushtet e kërcënimit nuk do të lejoj të keqpërdoren njohuritë e mia mjekësore që do të ishin në kundërshtim me ligjet e humanitetit. Këtë premtim po e jap në mënyrë solemne e të lirë, duke u mbështetur në nderin tim personal.

Ai u përmbajt vertetë nën ketë Betim Hyjnor e njerëzor puna dhe sherbimi i profesorit ishte i gdhendur-skalitur qysh me lindjen e tij, e cila u kthye në një qendër të hapur vetem e vetem në shërbim të shëndetit dhe të sëmuarve në Kosovën e Dardanisë Shqiptare.

Të shkruash për vlerat njerëzore,intelektuale dhe kombetare është shumë pak sidomos per ata qe sakrifikuan tere qenien e tyre per popullin dhe njerëzimin ,pra pas plotë një dekade e kujtojme me gjithë respekt dhe devotshmeri intelektualin profesorin dhe mjekun profesional njiherit patriotin,historianin,atdhetarin e kombit Prof.Dr.Kajmak Gazidede, Dibran –Shqiptar i lindur-rritur ,shkolluar nga nje familje e shendoshë atdhetare e patriotike me vlera te pergjithshme kombetare humane e njerëzore .

Ai kishte nje profil të lartë shkencor te nje mjekut specijalist ,politikan,pra ishte edhe
mendimtar,analist,historian dhe vizionar që la gjurmë të ndritur dhe kontribut të çmuar në jetën politike jo vetëm në Kosovë e Shqipëri por ne mbarë boten Shqiptare, kishte mprehtësi politike, thellësi intelektuale, humane me nje transparencë te ideve me konceptim global të kauzes sonë shqiptare ku edhe e vuri në dispozicion të tërë potecialin e tij për t’i shërbyer pacijenteve dhe të sëmuarve në çdo kohë.

Si për te varfer ashtu edhe per te pasur ishte i barabartë me sa e kam njohur unë si ish- pacijent i tij gjate fund shtatorit te vitit 2003, ai meritonte çdo lavdatë jo vetem nga unë por edhe nga koleget,studentet ai konsiderohej si Profet – mjek specijalizuar, mrekulliberes i devotshem në profesionit te tij të Shënjt ne QKUK. të Prishtinës.

Merita më madhe e tij ishte se asnjëherë nuk punoi për mendjemadhesi dhe lavdi, por gjithmonë për t’i shërbyer sa më mirë pacientit dhe të sëmuarit

Prof.Dr.Kajmaku për mua më mbeti ikone e gjallë dhe e pavdekshme . Ky është vlerësimi im dhe i te tjerëve qe e kanë njohur punën,vepren dhe sakrificen e tij qe e beri per të sëmuarit ne repartin e tij infektiv.

Kënaqej me pak, jetonte thjeshtë dhe ne çdo moment ishte pranë pacijetit te tij duke mos kursyer veten ne asnjë çast pra në çdo moment kur lypsej ai ishte pranë pacijentit në repartin e tij ne Qëndren Klinike Universitare te Kosovës – pra ishte me zemër dhe kurajo të madhe ku jetoi dhe punoi shumë duke shëruar të sëmurë pa dallim etniteti tamam siq e ceka me lartë nen Betimin-formulen e Hipokratit i perbetuar me nje moral te pastert kombëtar,njerëzor e humanitar pra ishte një nder mjekët ma më zë, te asaj kohe.

Prandaj mendoj se njerëzit e tillë si Prof.Kajmaku qe iu sherbyen nje jetë atdheut ,pacijentve,studentve,politkes se shkelqyer duhej ti rikujtojmë dhe nuk duhej harruar kurrë sepse falë tij dhe shumë kolegëve te tij sot vëndi ynë ndriqon si ne fushën e mjekësisë ashtu edhe në fushat e tjera politike e kombetare.

Prof.Dr.Kajmaku vdiq në moshë të madhe, duke lënë pullën dhe emrin e tij në testamentin e mjekësinë kombetare punën e beri me ndërgjegje dhe sakrificë, që duhet ta ketë sot dhe te mburet çdo personel i mjekësisë sonë kombetare.

Sot pas plotë nje dekadë me :27.Janar.2013,e kujtojnë per te mos e harruar kurrë mjekun tone te dashur i cili dha kontribut të çmueshem në kohët me të idhëta të regjimit komunist,totalitar okupues të asaj kohe deri ne periudhen e pas luftes ne fund të.Janarit të vitit 2003,ku pushoi se rrahuri zemra e tij.
Më një zgjuarsi te mrekullueshme qe kishte profesori ia arriti të vejë në binarë përvojën e shkelqyer të mjekësisë si specialist infektolog dhe si profesor ordinere i mrekullueshem pranë Universitetit te Prishtines ne Fakultetin e Mjekësisë.

Prof.Kajmaku ishte i lidhur edhe me Levizjet Atdhetare Politike,Kombëtare

Ishte i lidhur edhe me lëvizjet atdhetare kombëtare e patriotike andej dhe kendej kufirit Shqiptaro-Shqiptar dhe diasporë pra edhe gjatë ndryshimeve politike te asaj kohe të viteve ’90 ,e deshmoi veten ishte i pakontestueshem krahë perkrah me vizionarin dhe arkitektin e pavaresisë Dr.Rugoven dhe Akademikeve te tjerë me renome kombetare.
Ishte edhe simboli kryesor i PSHDK-së ku perveq profesionit te tij te mjekut merrej me analiza-studimi per te kaluaren e lavdishme kombetare të Kohës se Gjergj Kastriotit Skenderbeut deri tek patriotet e kombit … Luigj Gurakuqin ,Dedë Gjo Lulin,Imz.Nikollë Kaçorrin,At.Gjergj Fishten,Nënen Tereze …pra tere qënien e tij njerëzore ia kushtoi humanizmit atdheut dhe popullit tij të dashur.

Ata qe sakrifikuan mundin-djersen dhe dijen per popullin dhe atdheun e tyre sikurse Prof.Dr.Kajmak Gazidede … iu qoftë i lehtë dheu i tokës shqiptare sakrificat e tyre do te jetë e pashlyeshme nder breza qe vijnë me pas.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close