Publikuar me datën: Thu, Jan 24th, 2013

Problemi i pa zgjidhur i Luginës, bombë e kurdisur

Në marshin protestues të Vetëvendosjes dhe shoqatës “Vatra” u tha se Serbia nuk duhet t`i prekë vlerat kombëtare, kurse nga faktori ndërkombëtarë u kërkua që të largojë forcat serbe nga Lugina dhe ato të zëvendësohen me forca ndërkombëtare.

Në emër të organizatorit, Ismajl Kurteshi, kryetar i degës së VV në Gjilan, tha se këtu sot po ngrihet zëri kundër dhunës e diskriminimit të vazhdueshëm 100 vjeçar. Sipas tij, heqja e lapidarit është vetëm njëra nga shkeljet e mëdha të të drejtave dhe lirive të njeriut.

Si informon Rajonipress, Kurteshi kërkoi që Qeveria në Tiranë dhe ajo në Prishtinë të angazhohen praktikisht dhe të mos mbesin vetëm në nivel të deklaratave. Ai kërkoi garantimin e të drejtave kolektive të shqiptarëve të Luginës, të cilat janë të garantuara me konventa ndërkombëtare. Gjithashtu, tha ai shqiptarët e Luginës duhet të kenë aso të drejta të përfaqësimit në institucionet e Serbisë çfarë i kanë serbët në Kosovë.

Kurteshi ka kërkuar kthim të garantuar të atyre familjeve të cilave u janë djegur shtëpitë. “Kërkojmë demilitarizimin dhe dexhandarizimin e Luginës, kërkojmë kthimin e lapidarit dhe ndërprerjen e bisedimeve mes Beogradit e Prishtinës, si dhe të ndërprerjen e përndjekjes së ish-pjesëtarëve të UÇPMB-së.

Edhe Sadulla Kadriu, nga “Vatra”, tha se Serbia e largoi në mënyrë tinzare lapidarin, kurse faktori ndërkombëtar e tradhtoi Luginën. Kadriu tha se liderët e Luginës duhet të largohen institucionet e atjeshme në shenjë revolte.

Sipas Kadriut, mos zgjidhja e problemit të Luginës së Preshevës do të jetë bombë e kurdisur në Ballkan, e cila nuk dihet se kur do të shpërthejë. Ai kërkoi nga liderët e Luginës që të jenë unikë, duke shtuar se është kundër dëmtimit të varrezave.

I bëjmë thirrje Serbisë që të mos i prekë vlerat kombëtare të shqiptarëve në Luginë, kurse nga ndërkombëtarët kërkojmë që forcat serbe dhe ato të xhandarmërisë të zëvendësohen me forca të mbikëqyrura nga ndërkombëtarët.

Protesta kaloi e qetë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close