Publikuar me datën: Sat, May 5th, 2012

Premtimet zgjedhore serbe për Kosovën – njohje ose ndarje

Qytetarët e Serbisë do të duhej të zgjedhin mes fytyrave të vjetra të politikës së tyre, të dielën, kur do të dalin për të votuar. Ndonëse shumë në numër, 12 kandidatët për president të shtetit fqinj nuk kanë sjellë alternativa të reja të besueshme dhe mbi të gjitha që mund potencialisht të zgjidhen nga qytetarët me të drejtë vote e që gjithsej janë 7 milionë e 26 mijë.

Qytetarët që do të votojnë katërfish do të zgjedhin liderët e tyre lokalë, ata rajonalë, parlamentarë dhe presidentin e vendit, që pritet të jetë njëri nga dy fytyrat më të përfolura gjatë fushatës elektorale në Serbi, ish-presidenti Boris Tadiq dhe lideri i SNA-së, Tomislav Nikoliq. Të dy kandidatët kryesorë nuk kanë premtuar njohjen e Kosovës. Njëri nga ta ka premtuar ndarjen, e tjetri statusin special për veriun dhe BE-në, pa e njohur shtetin e ri.

Nikoliq ka thënë se do të pranonte ndarjen nëse për një gjë të tillë vendos populli i Serbisë me referendum, por është betuar se nuk heq dorë nga Kushtetuta që e definon Kosovën si pjesë të Serbisë.

E ish-presidenti që udhëheq Partinë Demokratike dhe që ndërpreu mandatin e tij të tretë për t`u hapur rrugë zgjedhjeve, ka premtuar BE-në dhe Kosovën, në atë që ai e quan mbrojtje të serbëve dhe të trashëgimisë serbe në Kosovë

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close