Publikuar me datën: Sat, Jun 5th, 2010

Prekja e statusit të Kosovës destabilizon rajonin

Beograd, 5 qershor – Ambasadori i Britanisë së Madhe në Beograd, Stephen Wordsworth ka deklaruar se askush në Bashkimin Evropian nuk i dëshiron bisedimet e reja për statusin e Kosovës – sepse, siç është shprehur ai – “shumë kohë do të humbej kot dhe do të vinte deri të destabilizimi i rajonit”.  “Nëse Serbia, apo ndonjë shtet tjetër, do të kërkonte të ktheheshim prapa, kjo nuk do të ndodhte, sepse askush në Kosovë nuk do të pajtohej me këtë dhe askush nuk do të përpiqej t’i bindte (në këtë gjë)”, ka thënë Wordsworth në një intervistë për të përditshmen “Danas”. “Një veprim i tillë do të nënkuptonte konfrontim të Beogradit me 22 shtete anëtare të BE-së që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Zyrtarëve serbë shumë njerëz u kanë thënë shpesh se insistimi në bisedime të reja nuk do të ishte ide e mirë”, ka thënë Wordsworth, duke porositur se “çështja e Kosovës dhe integrimi evropian i Serbisë më nuk janë dy rrugë të ndara”.

“Për BE-në, si tërësi, ekzistimi i Kosovës është realitet. Që të gjitha 27 shtetet e BE-së janë pajtuar se Kosova ka perspektivë evropiane dhe në Bruksel askush nuk mund të thotë se Kosova nesër do të zhduket… Askush s’mund të hyjë në një organizatë dhe të jetë i konfrontuar me 80 për qind të anëtarëve të saj”, ka thënë Wordsworth

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close