Publikuar me datën: Sun, Nov 27th, 2011

POPULL SHQIPTAR!

 

Fatos Ashiku-POPULL SHQIPTAR!

Ngado ndodheni: ne diaspore,ne tere trevat.. ne emigracion..ne liri apo nen pushtim..Ju urojme diten e madhe te pavaresimit ne kete pervjetor jubile te 99te te ngritjes se flamurit ne Vlore!
Si Per asnje popull tjeter festat e flamurit ngjarje te medha ne ditelindjet e pavaresimit te kombeve,per Ne si popull dhe si komb mbeten, jo vetem dita perkujtimore festimi por edhe betimi !Ne ende kemi nje betim per te bere!Duke na kujtuar mbare ngado ndodhemi :se gjaku i derdhur per liri dhe pavaresim ende nuk ka permbushur aspiraten dhe amanetin per te cilen u inspiruan dhe u bene luftera clirimtare.
Andaj! betimi yne ne respekt te se kaluares se lavdisme por edhe se ardhmerise na ben edhe me tej obligues: per te vijuar me vendosmeri rrugen e te pareve tane per ta bere realitet bashkimin kombetare nder troje unike per nje qeverisje ne nje shtet te vetem Shqipetare.
Eshte kerkese dhe domozdoshmeri jetike !Pasi: vetem te bashkuar Ne mundemi te behemi shtet .Ne keshtu jo vetem qe veme ne vend nje padrejtesi mbi shekullore, por bejme aktin qyteterues: duke shmangur asimilimin ne nje konteks etnokulturore.Ata qe na mbajne peng troje qe jane pese te gjashtat e teresise tone kombtare nuk rreshtin, deri sa te na shfarosin , te na shperngulin, apo te na asimilojne ne te drejten e identitetit tone kombetare! Eshte kjo aresyeja, qe ne na duhet te behemi bashke edhe nese kjo ngjan ne koherat moderne te integrimeve paradoksale.Per ta prekur kete realitet duhet te veshtrojme; cfare ndodh me qeverisjen tone.Cfare ndodh nder trevat ku jane nen shtete te tjere.As te drejte gjuhe as te drejte flamuri dhe, as te vene nje kurore ne varret e te pareve ngaku i shperngulen me dhune permes genocidesh barbare nuk munden.Kete duhet ta mendojne tere nje komb ngado ndodhet ..edhe Ju ardhmeria qe ndodheni ne Emigracion..asimilimi dhe shperfytyrimi i atedheut Meme eshte premise per asimilim human ne nje kuader teresore te identitetit , ngaku bota qyteteruese e nderton zhvillimin permes diversitetit.

Rrofte Shqiperia etera unike .Rrofte populli Shqipetare.Lavdi festave te flamurit..Gezuarfesten e 28 Nentorit diten e madhe te pavaresimit .

BESELIDHJE E RE KOMBETARE SHQIPETARE..Grupi nismetare..(opsion per bashkimin e tera subjekteve ne nje forum te vetem… per nje vendimarrje te vetme te levizjes per nje qeveri

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close