Publikuar me datën: Wed, Feb 15th, 2017

Policia konfirmon letrën kërcënuese drejtuar UP-së në emër të ISIS-it

Letra kërcënuese që i është drejtuar Universitetit të Prishtinës në emër të organizatës terroriste, ISIS, është duke u hetuar me seriozitet nga Policia e Kosovës.

Një zëdhënës i policisë, Agron Borovci ka theksuar se pavarësisht faktit nëse ishte kërcënim serioz apo tallje e dikujt, policia nuk i neglizhon rastet e tilla.

“Letra është e shkruar me dorë, nuk ka logo, dhe si titullar ka vënë organizatën ISIS. Por, policia pavarësisht kësaj, i merr me seriozitet kërcënime të tilla, marrë parasysh zhvillimet globale që ndërlidhen me këtë emër”, ka thënë Borovci gjatë një konference të thirrur pikërisht në lidhje me këtë çështje, raporton REL.

Kjo letër, ka nënvizuar ai, “nuk reflekton në nivelin e sigurisë së përgjithshme, por i është drejtuar një institucioni, andaj edhe nuk i neglizhon kërcënime të tilla”.

Ai ka konfirmuar se në lidhje me këtë rast, policia ka intervistuar disa persona dhe po punohet përzbardhjen e rastit.

“Policia i ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme dhe po punon në këtë drejtim”, ka thënë Borovci.

Universiteti i Prishtinës kishte marrë një letër të nënshkruar me akronimet e organizatës terroriste Shteti Islamik apo ISIS, derisa rektorati i këtij universiteti po bënte përgatitjet për ceremoninë e shënimit të 47 vjetorit të themelimit të universitetit.

Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, prorektori për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, Afrim Hoti.

Sipas tij, ceremonia për shënimin e përvjetorit të Universitetit të Prishtinës është dashur të mbahet në Sallën e kuqe të Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës.

“Dje në mëngjes, stafi jonë, kur shkoi të bënte përgatitjet për mbajtjen e ceremonisë, e gjen një letër, e cila paralajmëronte kërcënimin, nën firmën ose emrin e ISIS-it. Në letër thuhej ‘Do t’ju sulmojmë me datën 15 shkurt, në orën 11:00, ISIS, shihemi të Zoti’. Do të thotë, saktësisht në terminin kur ne e kemi pasur të paraparë mbajtjen e ceremonisë”, tha Hoti.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close