Publikuar me datën: Sat, Sep 4th, 2010

Pohor Tadiqit: Keq të luftohet për diçka të humbur

Nova Gorica, 4 shtator – Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, ka thënë të premten mbrëma në Nova Goricë të Sllovenisë, se beson që është e mundshme të gjendet kompromisi rreth tekstit të projekt-rezolutës për Kosovën, i cili do të kënaqte Serbinë dhe Bashkimin Evropian dhe njëherësh të mundësojë fillimin e dialogut për, siç u shpreh ai, zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Pas bisedës me Pahorin, në fshatin Dobrova, afër Nova Goricës, Tadiq ka thënë se Serbia, e cila respekton të drejtat legjitime të popullit shqiptar, nuk mund të bisedojë me përfaqësuesit e, siç është shprehur ai, të të ashtuquajturit shtet i Kosovës.

Pak para fillimit të bisedimeve, ndërkaq, kryeministri slloven ka thënë se do të bëjë gjithë ç’është në mundësinë e tij ta bind kolegun dhe mikun nga Serbia se për Serbinë, por edhe për rajonin  e më gjerë, gjëja më e keqe është “të luftojë për diçka që e ka humbur dhe të synojë nga e paarritshmja”, duke aluduar në pavarësinë e Kosovës.

Por, pas darkës së përbashkët Tadiq ka rikujtuar “vijën e kuqe”  për Serbinë.

Pas takimit me kryeministrin slloven Borut Pahor, Tadiq ka thënë se Serbia respekton të drejtat legjitime të shqiptarëve të Kosovës, por nuk ka kurrfarë qëllimi dhe as interes që të shtyhet zgjidhja e problemit të Kosovës.
“Serbia nuk ka kurrfarë interesi as që të bëhet faktor jo konstruktiv”, ka thënë ndër të tjera Tadiq, duke shfaqur pritjet se në një periudhë të shkurtër kohore në diskutimet me shefen e diplomacisë evropiane Catherine Ashton do të gjendet zgjidhja.
Nga ana e tij, kryeministri slloven Borut Pahor ia ka tërhequr vërejtjen presidentit Tadiq se në interesin e Serbisë dhe të BE-së është që teksti i projekt-rezolutës serbe të jetë i pranueshëm edhe për Serbinë, edhe për BE-në.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close