Publikuar me datën: Tue, Mar 23rd, 2010

Poezia e Miradije Ramiqit më e mira e Flakadanit

Viti, 23 mars – Në Viti, të martën është mbajtur “Ora e Madhe Letrare” eManifestimit Kulturor “Flakadani i Karadakut”, në të cilën prezantuan poet dhe
shkrimtarë të njohur nga Kosova, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës. Kryetari i
Vitisë, Nexhmedin Arifi, duke shpallur të hapur orën letrare, ka thënë se Vitia
ndihet e nderuar që në kuadër të manifestimit tradicional “Flakadani i Karadakut”, i
cili mbahet në shenjë nderimi të dëshmorit të kombit Nijazi Azemi – komandant
“Mjekrra”, në mesin e vetë ka shkrimtarët dhe poetët më të njohur nga pothuaj të gjitha
trevat shqiptare e të cilët me penë dhe pushkë ndihmuan të gjitha proceset në të cilat
kaloi vendi. Ndërsa  Ismajl Baftiari në emër të këshillit organizativ, ka theksuar
se Vitia sot është bërë arenë e gladiatorëve të penës të cilët asnjëherë nuk u
ndalën së shkruari dhe punuar për vendin e tyre. Në këtë orë letrare me pozitë e
tyre u  prezantuan mbi 20 poet në mesin e tyre edhe Agim Vinca, Ali Podrimja, Nazmi
Beqiri, Kalosh Çeliku, Miradije Ramiqi, Fatmir Curri etj. Juria profesionale në
përbërje Ramdan Musliu, Xhevat Latifi dhe Ismajl Baftiari, në mesin e poezive më të
mira ka përzgjedhur tri poezi të cilat u shpërblyen nga organizatori. Vendi i parë
i takoi  Miradije Ramiqit me poezinë “Relikti”, vendi i dytë
poetit Avni Rudari me poezinë “Heronjët pa përmendore dhe pa u përmendur” kurse
vendi i tretë Nazmi Beqirit me poezinë “Botës”. Manifestimi i kulturës “Flakadani i
Karadakut”, mbahet në shenjë nderimi të veprës së dëshorit Nijazi Azemi-komandant
“Mjekrra”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close