Publikuar me datën: Mon, Jun 20th, 2011

Poeti Mark Kuzhnini del edhe me disa poezi te mrekullueshme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAM ROB I MENDIMIT

me duket se dhe ne gjum me ngacmon
i rrethuar jam nga mendimi
faktin qe jam rob i tij ,ai mua me qmon
e per mua eshte, nje pasqyr trishtimi

pse mendoj aq shum un me vete flas
si ne filma horor ne enderr me shfaqet,dhe me tremb
ne endrrat e neteve te gjata te dimrit un bertas
me duket si perbindesh qe me kafshon me dhemb

edhe ateher kur jam i zgjuar afer me rrin
mi urdhron syt qe te shohin larg,atje ku asgje s’shifet
edhe nese mundohem ti shmangem aj ku jam e din
fjala ai esht poet, i hupt ,gjithandej shpifet

c’sht fjala poet ? shpesh e pys veten
i qmendur apo qka,me trego te lutem oj imagjinata ime
krejt me flasin ti je poet,ti e sheh ndryshe jeten
e un iu them, jam njeri i remdomt me nje thes me kujtime

 

 

NE JETEN E ENDRRES

isha ne nje enderr te thell ku gjdogje ishte bukur
ishte gjdogje permrekulli sikur te ishte ashtu bota
ne mengjesin e hershem e gjeta veten tek dritarja i strukur
ku e vrejta qart se pamjet nga endrra ishin te kota

ne at enderr qendronte zbashku i miri me te keqin
A’HU i madh shum vjeqar pikonte nen hijen e tij molla
edhe i meshirshmi ATI YN e kishte zbutur dreqin
ku ne at enderr nje tuf zogjesh rrinin me bolla

qengji rrinte ne nje lendin zbashku me ujkun
mbi shpinen e nje qeni qe pushonte rrinte strukur nje lepur
aty ku kryetari i shtetit hante me nje pjat me bujkun
ku ne industrin e metalit perziheshin druri me hekur

aty ku egzistonte parajsa e jo ferri
ne at enderr ishte i kendshem edhe uji i detit per tu pir
per gjallesat toksore egzistonte vetm drit e jo terri
ishte anekend ver e asgje e ngrir

me mbaj o gjum edhe pak nen krahet tu te errt te lutem
dua te marr frym ne jeten e endrres e jo ne ket jeten e ndyt
un kam koh ende te fle fare nuk ngutem
por agimi i mengjesit ne ket jet po mi hap syt.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close