Publikuar me datën: Sun, Jul 10th, 2011

Poeti i talentuar nga Prizreni -Matias Tunaj doli me disa poezi te mrekullueshme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Me prit se erdha
Me prit me nje lule ne dore
Por mos me thuaj qe eshte kurore
Mos me thuaj qe eshte kurore e vdekjes
Nuk me hiqet dot prej mendjes
Mos e thuaj kot,kur e di ai Zot
Vetem nje fjal pres prej teje
Pse tani nuk je afer meje
Fjala qe pres prej teje eshte Te Dua
Ti kete kurre s’e thua
Kurre mos e moho te verteten
Mos do e shkatrrosh veten
Kurr mos e moho ate qe ke ne zemer brenda
Sepse gjithmone do jesh me brenga
Pse jeta keshtu me perpjekje
Kur secili nuk flet per vete
Pse nuk e ngrit koken lart dhe therrit me zemer
Sepse je me milje larg
Nuk rri dot, kur t’i shoh ata lot
Lotet tua jane ata qe me merzisin mua.

 

AH KJO JETË

edhe pse nuk është jetë pa ngjyra
pse rend e vrapon kështu me të trembura
paska njerëz me shumë fytyra
kjo jetë nuk qenka vetëm bardh e zi

pse kjo jetë nuk ndryshon njëherë e përgjithmonë
rri i ulur dhe mendoj si të dal nga kjo mërzi
jetë qenka edhe për atë që trathëton

disa njerëz jetojnë në rrugica
vetmitë dhe trishtimet i kanë në shoqëri
a thua pse kjo jetë e tillë
kur ushqehen me teprica

askujt asnjë send nuk i ka mbetë
pyes veten pse kaq shumë përpjekje në jetë
një jetë që ringjall
shumë kujtime

 

Pa Ty..Une gjithmone para teje qendroje.
por ti prap qendron ne zemren time.
te gjitha ato kohera i kujtoj.
edhe pse me le ne mendime.

Ne kete dritaren e shkret.
ti gjithnje me ke thene te dua.
tani une ne vetmi kam mbet.
pse edhe nje here nuk e thua.

ti gjithmone me del perballe.
pse kthe koken me nje ane.
kur me mbyti per ty ai malle.
perse behesh sikur te ishe zane.

kur te shikoje ne ata sy.
kthehu perseri mos u ber e keqe.
mendja me rri vetem tek ty.
sepse do behesh dreqe.

prandaj nuk te lutem une.
por te lute zemra ime.
edhe pse te ndjej shum.
dashuri e me pareshme mos me le ne mendime.

Kam Nevoje Per Ty…Ne kete nate me yje per ty mendoja.
jam nje pike vesi ne mengjesin pranverore.
pres nje yll te bjer,nje deshire ta thoja.
do rreshqas,po s’me mbajte ne dore.

deshira me e bukur qe kam ne kete bote.
po me le ne diell,do avullohem,do pres.
te kem afer meje ate qe dua fort.
e me lejo te lutem ne zemren tende te jetoj, te mbes.

kam nevoje per ty cdo cast per ty mendoje.
loti nga shpirti im do te buroje dhe emrin tend mbi faqen time do ta vizatoje.
po ruhem te ta them, kam frik mos te lendoje.
sado qe me lendoi, loti vetem per ty do te pikoje.

e dashur:zemra me te ardhmen rron me te sotmen dashuron.
vetem dy fjale nga ti dua ti degjoj.
kjo zemer gjithmone ty do te kerkon.
te lutem me ndihmo qe shpirtin tim ta qetsoje.

ENDEDashuria nuk qenka vetëm fjalë
sepse është një ndjenjë që askush s’mund ta ndalë
Dashuria nuk qenka vetëm mendim
sepse askush s’mund ta harrojë atë kujtim
ende dashurinë në këtë zemër e mbaj
por me një zemër mund ta ndaj
ngritem në mëngjes duke menduar në ty
duke thënë t’i shoh edhe njëherë ata sy
nuk ka shpirt pa merak
mos mendo se të dua pak
pse kjo zemër aq e vetmuar
kurrë nuk ka qenë prej teje e respektuar

rri gjithë natën pa gjumë
prandaj edhe të dua shumë
por ti nuk e ke thënë asnjë fjalë
dhe të them me zemër të hapur
ke kujdes sepse Zoti është i madh.
DESHMORET E STUDENQANIT (THERAND)ju jeni bijet e poezis
jeni ne vargjet e cdo kenge
luftetaret e liris !
trimat e fjales atdhetare

perher ishit ne marshim
ne marshin drejt liris!
nuk e dime sa plumba ju vran
nuk ja ndalet buzeqeshjen popullit tan.

trimat thojne s’kemi me leshue
shkijet pa i pushtue
brez pas brezi trojet i kem trashigue
trimat e studenqanit si cdo her ne marshim
te mbuluar me armatim

ju keni vetem nje emer
ju keni vetem nje fjale
liri,diell qe rrezon drite
ju jeni gjalle….

SHAQIR HOXHAti qe kete atdhe aq shum e deshe
PER KET DHE TI E FALE JETEN
dhe per te aq shum luftove
PER NJE FLAMUR E FLIJOVE VETEN

por nje dite aq shum u lodhe
prap su shtrive ne toke PER TE PUSHUAR
DISA TRIMA ME VETI I MBLODHE
JU VERSULE ARMIKUT PER TA PUSHTUAR

TANI pergjithmone TI pushove
POR GJALL MBETE NE ZEMRAT TONA
JE SIMBOL QE U LAVDOVE
PER TY KENDON GJITHMON JEHONA…

 

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close