Publikuar me datën: Thu, Apr 29th, 2010

Përleshje e armatosur në Bllacë të Shkupit, qetë në Tanushë

Shkup, 29 prill – Përleshja me armë zjarri midis policisë dhe personave të uniformuar mbrëmjen e së mërkurës ka ndodhur në kufirin midis Maqedonisë dhe Kosovës, gjatë aksionit në fshatin Bllacë, ka informuar Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë. Sipas burimit të njëjtë, mbrëmjen e së mërkurës policia ka organizuar aksion në atarin e fshatit Bllacë, pas njoftimeve të marra për sasi të madhe të fshehur të armëve të
paligjshme. Disa persona të uniformuar, që kanë siguruar vendin, kanë hapur zjarr
mbi policë. Pasi kjo e fundit u është kundërpërgjigjur, personat e uniformuar janë arratisur. Gjatë aksionit nuk ka pasur pjesëtarë të plagosur të policisë, ndërsa është sekuestruar një sasi më e madhe e armëve të paligjshme.
Ndërkohë, informacionet e një dite më parë për manovrime eventuale të grupeve të armatosura në Tanushë të Shkupit, janë përgënjeshtruar nga ish-komandanti i UÇK-së Xhezair Shaqiri-Hoxha. Ai tha se mund të ketë ndodhë ndonjë keqkuptim, pasi tani  fshatarët në Tanushë kthehen për të punuar tokën e tyre. Hoxha tha se për këto informacione janë alarmuar edhe institucionet ndërkombëtare në Maqedoni. “Të mërkurën më janë paraqitur diplomatët në telefon dhe janë interesuar për gjendjen e sigurisë. U thash se këtu gjithçka është në rregull dhe se në Tanushë nuk ndodh asgjë”,
ka thënë Hoxha.  “Forcat policore kufitare e kanë vijën e vetë dhe e monitorojnë situatën por gati tre vjet nuk janë duke provokuar. Me bashkësinë ndërkombëtare, NATO-n dhe SHBA-në jam në kontakt të vazhdueshëm dhe u kam thënë se gjendja në rajonin e Tanushës është normale”, theksoi ai.
 Edhe diplomatët e huaj mësohet të jenë të brengosur për shkak të izolimit të Maqedonisë nga strukturat e NATO-s dhe BE-së, që është rezultat i mosgatishmërisë së Shkupit
zyrtar për kompromis për emrin, dhe i politikës nacionaliste të kryeministrit Gruevski, gjë që ka rritur tensionet ndëretnike në Maqedoni, duke rrezikuar paqen dhe stabilitetin e vendit. Politika përjashtuese për shqiptarët, që ka zbatuar kryeministri Gruevski katër vjet me radhë dhe paraqitja e kërkesave dhe opsioneve radikale për ridefinimin e marrëdhënieve shqiptaro-maqedonase mësohet të ketë qenë arsyeja e reagimit të përbashkët të faktorit ndërkombëtar lidhur me ngecjen e implementimit të Marrëveshjes së Ohrit, dokument i cili parandaloi luftën qytetare në vitin 2001.
Shefat e misioneve të BE-së, NATO-s, OSBE-së dhe të SHBA-së në Shkup, me një deklaratë të përbashkët, kanë shprehur shqetësim për deklaratat e paradokohshme të liderëve politikë dhe të individëve të tjerë, të cilët flasin për ndarje, konflikt dhe braktisjen e Marrëveshjes së Ohrit

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close