Publikuar me datën: Thu, Nov 5th, 2015

Perëndimi po e financon ISIS-in pa e kuptuar

Sitet arkeologjike në Siri po “zhvishen” nga të gjitha artefaktet, të cilat terroristët e ISIS-it i dërgojnë në vendet perëndimore për t’i shitur.

Shumë prej objekteve të trashëgimisë kulturore të Sirisë kanë mundur të hyjnë në Britani dhe në vendet e tjera të Perëndimit, ku janë të “mirëpritura” nga institucionet publike, muzetë dhe koleksionistët privatë. Ekspertët thonë se përmasat e këtij problemi janë shumë më të mëdha nga sa mund të mendohet, pasi ISIS-i jo vetëm po shkatërron objekte me vlerë kulturore dhe historike, por edhe po përfiton financiarisht prej tyre.

Shteti Islamik aktualisht ka nën kontroll territore të pasura me thesare arkeologjike, përfshirë këtu monedha të vjetra, dorëshkrime dhe bizhuteri antike. Të gjitha këto po eksportohen drejt vendeve perëndimore, me qëllim mbledhjen e fondeve për financimin e aktivitetit terrorist.

“Pamjet satelitore tregojnë se sitet arkeologjike në Siri janë bërë pre e mijëra gërmimeve të paligjshme, çka tregon plaçkitjen në shkallë të gjerë të kësaj pasurie të paçmueshme”, citohet nga AFP-ja kreu i UNESCO-s, Irina Bokova.

“Kufizimi i këtij trafiku të trashëgimisë kulturore është prioritet kryesor për ne, sepse ai po kthehet në burim financash për ekstremistët”, tha ajo në një konferencë.

Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara kohët e fundit ka ndaluar blerjen në mënyrë të paligjshme të objekte antike me origjinë nga Siria dhe Iraku. Ndërkohë, në përpjekje për të ndaluar muzetë të sigurojnë objekte të tilla, Këshilli Ndërkombëtar i Muzeve ka publikuar një listë, në të cilën renditen objektet kulturore të Sirisë, të cilat janë në rrezik

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close