Publikuar me datën: Fri, Jul 23rd, 2010

Patrick Moore: Leksioni i Kosovës për Serbinë

 Serbia përjetoi një disfatë tjetër. Nga fillimi i viteve të 90-ta, nisi dhe humbi katër luftëra: në Slloveni, Kroaci, Bosnjë dhe Kosovë.

Por, disfata kësaj radhe ndodhi në zyrat e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, si përgjigje për një çështje që vetë Serbia e kishte iniciuar.

Fillimisht, Serbia zgjodhi vendin e betejës (Hagën), pastaj kësaj çështjeje i dha rëndësi të madhe politike e juridike dhe përfundimisht pësoi disfatë.

Argumentet e saj juridike kundër pavarësisë së Kosovës tash janë të vdekura. Para shkurtit të vitit 2008, po këta liderë të Serbisë kishin vënë theksin te disa argumente tjera që po ashtu kanë vdekur – ata kishin parashikuar se në Kosovë do të ketë kryengritje dhe jo stabilitet.

Dhe trazirat e vetme erdhën nga serbët. Trazirat erdhën nga bandat në veri të Mitrovicës, nga udhëheqja e korruptuar në Banja Llukë që bllokon reformat kushtetuese në Bosnjë dhe nga udhëheqja e Beogradit që refuzon të lë kosovarët të ndërtojnë të ardhmen e tyre.

Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiq u kushtoi shumë para taksapaguesve serbë duke fluturuar nëpër gjithë globin për të bërë probleme për kosovarët.

Duke pasuar vendimin e GJND-së, Beogradi zyrtar tash duket se ka dështuar edhe në argumentin e tretë, sipas të cilit nuk është e drejtë që kosovarët “të marrin të gjitha” dhe serbët “asgjë”.

Kanë harruar se plani i Ahtisarit dhe Kushtetuta e Kosovës përmbajnë shumë gjëra për serbët. Nuk njoh vend tjetër në botë ku pakica që përbën 5 për qind të popullatës të ketë të garantuar 10 vende në parlamentin me 120 deputetë.

Dhe kuptohet, ne gjithashtu mbajmë mend një rregull politike nga antika, sipas të cilës popujt që fillojnë dhe humbasin luftëra duhet të presin të humbasin edhe territore.

Është koha që Beogradi të ndërpresë praktikën e shfrytëzimit të Kosovës për të zhvendosur vëmendjen nga problemet e brendshme, në vend se të luftoj krimin, korrupsionin dhe varfërinë.

Serbia duhet të kërkojë integrimet evropiane dhe të pushojë së qeni burim i jo stabilitetit në Ballkan.

Ashtu siç i tha zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Joe Biden, presidentit të Serbisë Boris Tadiq, në bisedën telefonike, Beogradi duhet të punoj “në frymë konstruktive për të zgjidhur çështjet praktike me Kosovën dhe të avancoi jetën e popullit në Kosovë, Serbi dhe rajon”.
Vendimi i GJND-së ishte mësim edhe për tjerët që tentuan të ndalnin Kosovën të ndërtoi të ardhmen e vet në paqe.

Zëdhënësi i Stejt Departamentit ftoi “Evropn të bashkohet pas të ardhmes së përbashkët”, ndërsa disa orë më vonë sekretarja amerikane e shtetit Hilari Clinton tha se “Kosova është shtet i pavarur, ndërsa territori i saj i paprekshëm.

Hagë: Ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, pas vendimit të GJND-së. Ftojmë të gjitha vendet të lëvizin përtej çështjes së statusit të Kosovës dhe të angazhohen në formë konstruktive në mbështetje të paqes dhe stabilitetit në Ballkan. Ne ftojmë të gjitha vendet që nuk kanë njohur Kosovën, ta bëjnë një gjë të tillë”.

Mesazh shumë i qartë. Është apel i drejtpërdrejtë vendeve që kanë refuzuar të njohin Kosovën për shkak të problemeve të brendshme siç janë Spanja, Rumania, Sllovakia, Qipro dhe e aleati i besuar i Serbisë, Greqia.

GJND-ja e ka bërë të qartë se rasti i Kosovës ishte diç speciale dhe nuk ka asnjë kuptim të krahasohet me Kataloninë, Transilvaninë, Sllovakinë e jugut, Qipron veriore ose të tjera. Ka ardhur koha për Spanjën dhe të tjerët që të zgjidhin problemet e tyre të brendshme, pa u bërë barrë e Kosovës.

Kuptohet askush nuk mund të pret që diktaturat autoritare siç janë Rusia dhe Kina të mësojnë nga GJND-ja dhe rrjedhimisht reagimet negative nga Moska dhe Pekini nuk paraqesin befasi.

Për fat të keq, edhe ndonjë demokraci evropiane, siç është Sllovakia, duket e pavullnetshme të mësoi leksionin.

Ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Mikulash Xhurinda, thotë se vendimi i GJND-së “nuk ka ndryshuara asgjë” për Sllovakinë. Asgjë!? GJND-ja shpartalloi gjithë argumentimin juridik të Serbisë!

Mbase është koha që zonja Clinton dhe kolegë tjerë të saj të përkujtojnë zotin Xhurinda se qeveria e tij duhet të zgjidhë problemin me hungarezët, por jo në formën që kosovarët të paguajnë çmimin.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close