Publikuar me datën: Thu, Feb 24th, 2011

Pal Lekaj braktisi Konferencën Ballkanike për shkak të UNMIK-ut

Gjakovë, 24 shkurt – Kryetari i Komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, i cili ishte i ftuar të merrte pjesë në Konferencën Ballkanike mbi bashkëpunimin e qeverisë lokale me organizatat joqeveritare në Beçiq të Malit të Zi, e cila është mbështetur nga Komisioni Evropian, e ka braktisur atë pas shprehjes së pakënaqësisë për tretmanin joadekuat të pjesëmarrjes së delegacionit të Kosovës.

Kryetari Pal Lekaj ishte i ftuar të prezantojë Asociacionin e Komunave të Kosovës me punimin “Qeverisja lokale dhe bashkëpunimi me shoqërinë civile”, por nuk ka pranuar që në këtë konferencë delegacioni nga Kosova të ketë përpara mbishkrimin e UNMIK-ut dhe të Rezolutës 1244.

Pas insistimeve të kreut të Gjakovës që Kosova të prezantohet vetëm si shtet, kompromisi që të hiqej vetëm Rezoluta 1244, nuk e kënaqi Pal Lekajn dhe ai i braktisi konferencën, njofton KosovaLive.

“U bë një kompromis porse jo i kënaqshëm duke e hequr vetëm Rezolutën 1244 e jo edhe UNMIK-un, porse unë nuk e pranova pasi nuk shkeli mbi shtetin tim, Kosovën dhe kushtetutën e saj”, tha Lekaj të enjten, duke kujtuar pjesëmarrjen e shumë vendeve ballkanike në këtë konferencë.

Ai e kishte dorëzuar me kohë punimin e tij me të cilën, të enjten do të prezantohej dhe që ishte vlerësuar mjaft lartë. Lekaj ka apeluar te OJQ-të, që të mos bëjnë lajthitje të tilla në dëm të Kosovës.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close