Publikuar me datën: Tue, Aug 23rd, 2011

NJE SHQIPERI E TANE NJE COPE NE KUFIJ ETNIK..KU I THUHET UJIT UJE E BUKES BUKE..!(Zberthim i projekt programit nismetare per krijimin e Beselidhjes se re Shqipetare)

Publikoi;Kordinatori i Besëlidhje Shqiptare Lek Mrijaj

Fatos Ashiku
NJE SHQIPERI E TANE NJE COPE NE KUFIJ ETNIK..KU I THUHET UJIT UJE E BUKES BUKE..!(Zberthim i projekt programit nismetare per krijimin e Beselidhjes se re Shqipetare)

Ajo çfare e benë  unikne thelbin e vet programin e priteshem te Beselidhjes se re Shqiptare është:vendimarrja e saj unike e pandare ne aktin final te shpalljes se ..Shqiperise ne trojet unike etnike! Nje term i ri ky qe e sjaron perfundimisht poziten tone te palevizeshme perfundimisht.
E tille pa ekuivoke dhe dileme.nga skaji me skaj, ku endene gjinden trojet etnike te njohura boterisht nga Ne dhe te konfirmuar ne dokumentat zyrtare.
Kjo eshte e pa revokueshme,pa ekuivoke dhe dileme e pa negocueshme.Cfaredote thote:Kush e merr udhen e nderuar drejt Beslidhjes se re Shqipetare te dije e ka si nje para kusht si nje parahyrje qe nuk han diskutim, cfare nenkupton ..mos marri persiper te beje propagande ndryeshe dhe te mos marre nisma per debate se ato mbeten shterpe dhe jane te pa pranuesheme…Eshe para kusht ky si per individe ashtu edhe per subjekte qe natyreshem behen pjese e nismes per Beselidhjen e re Shqipetare!
Te nderuar bashkombas!
Eshte krejt e natyreshmeqe shum kush prej nesh e ka nje vendlindje, nje ‘djep’ku perkundi dhe vijon te perkundi enderrat dhe ardhemerine ne nje konteks te pergjitheshem ku qenja njerezore performon ne misionine tij jetesore.
Eshte krejt normale qe gjithsecile te kete, te veçante e ta adhuroje e ta doje ate truall ku lindi dhe ku banon ,apo ku ka lidhur jeten dhe ku i ka kujtimit dhe gjithe çfare e lidhme ta. Gjithashtute xhelozoji per te , te konkuroji per te, te kendoji, te krijoi te, kerceje e te defreje per te..pjese kjo e natyreshmerise ku pjese e se teres performojne ne kuader te diversitetit qe e mbart procesi unik i zhvillimit te universit,si relaks isaj.
Por!…kur behet fjale per Shqiperine nder troje etnike atedhene nje e te pandare te Shqipetareve si nocion nacional kombetare, ku kemi nje gjuhe, nje flamur dhe nje himn ketu nuk ka vend me per te tilla, sentimentalizem dhe diskutime pa vlere qe e zbehin por edhe e vene proçesin e ribashkimit ne nje plate te pa denje
Atedheu, vatani nje shtet nje komb jane unike e te pandare ne vetedijet e gjithkuj asht si teresi unike ne koshientin Shqipetare.Te njejte si nje e tere gje e shenjte qe barabar te dhemb, barabar , te ben ta duash, barabar te ben te sakrifikosh, barabar te ben te rrishe pa gjume , te sfilitesh per tja dale te jete i yti si ai ku linde dhe ai qe kurre ne te nuk ke shkelur ,por e din se atje eshte pjes
ee sentimentit shpirterore te nje opulli unik ne aspirata !
Diskutimet: sa ta hapim metrin , deri ku ta njOhim ..ne dy a tre (tre kendesha Tirane shkup prishtine) e tjere opsione per Ne nismetaret qe organizuam dhe vijojme ta Bejme kete ne grupin Beslidhja Shqiptare eshte e papranuesheme dhe, e quajme te pa baze dhe njekohesisht te demeshem si diskutim dhe humbje kohe.
Per Ne keto nuk kane baze morale dhe logjike mbi te cilen ngrihen ideale kombetare ku ato te ngrihen dhe artikulohen..qofte edhe me qellim te mire..
Pragmatizmat edhe nese nuk na ka pyetur kush, asnjehere ne kete trajte vendimarrjeje nuk na kane rezultuar te fryteshme. TE HASH ORREN KUR SE KE PULEN..’..kurre nuk sollen ndonje gje te mire ne sherbim te Shqipetarizmes, veçse u lane dore te lire shovinizmes te na demtoje .
NE JEMI: PER..’GURIN E BESES SE URISE…’ QE PA NGRENE, POR KURRE TE BEJME PAZARLLEK NE KETE ORIENTIM QE E MBART PANDARE NJE AMANET QE NUK E TRET TOKA..!
kjo per N konsiderohet nje veper jo kambtare , nje nisje e nje kalvari te ri mundi dhe stresi , nje diferencim, nje shembull se si te tjeret te vijojn te na i keq trajtojne njerezit tane..kjo sido qellim mireve do na çonte ne nje tradheti te re por tashme nje ricoptm prej vete Shqipetrevet…
Prandaj jo vetem se rikonfirmojme qendrimin ton te pa ndryshueshem e te pa negocueshem, por permes ketij shkrimi edhe nje here ju bejme thirrje: subjekteve shoqrore dhe politike individeve ne nisma partiake dhe parlamentare te ndalin kete proçes pasi eshte tejet i demeshem.
SAKAQ PO GJITHASHTU U BEJME THIRRRJE TE PERKRAHIN KRIJIMIN E bESELIDHJES SE RE SHQIPETARE DHE TE ADEROJNE NE TE SI E VETMJA UDHE E DREJTE QE NA BEN BASHKE TE FORTE PER TA RIMARRE VENDIMIN E SHPALLJES SE MEVETESISE SE SHQIPERISE NE TROJET UNIKE KOMBETARE TE CILAT I KEMI NE SHQIPTARET DHE NUK JA KERKOJME TE NA I FALIN.MOS BEJME PUNETORE KOT PER TE PARE NE KETE PROCES PARCELA DHE FANTAZI QE SHKOJNE NE TE KUNDERTEN E QELLIMIT QE MBART MISIONI HISTORIK I FINALIZIMIT NJE HERE E MIRE TE SHTET E KOMB BERJES UNIKE NE FAVOR TE ARDHMERISE DREJT SFIDAVE INTEGRUESE…NISMETARET..!

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close